Placówka badawcza na południu Francji, Marsillargues, przedstawiła nowe odmiany spokrewnione z ‘Galą’ lub jej mniej znane mutanty

oraz inne odmiany o dobrze wybarwionej skórce, z którymi wiązane są pewne nadzieje na przyszłość.
‘Galmac’ jest krzyżówką ‘Jerseymac’ i ‘Gala’. Dojrzewa w warunkach francuskich już w drugiej połowie lipca. Ma barwną skórkę, a owoce można przechowywać do miesiąca po zbiorze.
‘Crimson Crisp® coop 39’jest odporna na parcha jabłoni, dwukolorowa z błyszczącym czerwonym rumieńcem. Smak zbalansowany, słodko-kwaśny, dobry, można je przechowywać. Ponadto odmiana jest bardzo produktywna, a drzewa łatwo dają się prowadzić. Zbiór w tym roku we Francji miał miejsce około 18 sierpnia.
‘Dalirail’ jest mutantem odmiany ‘Pinova’, który dojrzewa na początku września we Francji, o bardzo atrakcyjnych czerwonych owocach (78% rumieńca). Są one soczyste i słodkie. Odmiana relatywnie odporna na parcha jabłoni, ale jej wadą jest powtórne kwitnienie, co zwiększa podatność na zarazę ogniową.
‘Gala’ - rozrastająca się rodzina
Odmiana ‘Gala’ „zaskoczyła” naukowców kilka lat temu kilkoma barwnymi mutantami, między innymi są to: Brookfield Baigent’, ‘Cherry Gala, ‘Buckeye’, ’Annaglo’. Z innych wartościowych należy wymienić klon ‘Jungala’ dający bardzo ładne owoce z atrakcyjnym rumieńcem. Podobna jest do niej nieco ‘Buckeye’. Z kolei ‘Mac Donald Gala’ barwą rumieńca zbliżona jest do ‘Brookfield’, ale trwają prace nad oceną, czy odmienność nie jest spowodowana zawirusowaniem materiału.
Warta uwzględnienia jest też ‘Dalitoga dojrzewająca około 30 lipca (we Francji), z rumieńcem podobnym do ‘Galaxy.’ Autumn Gala’ natomiast może być „przedłużeniem” zbioru podstawowych typów ‘Gali’, które we Francji dojrzałość zbiorczą osiągają na początku września. Klon ten o średnim wybarwieniu podobny jest również nieco do ‘Galaxy’. Wobec mutanta ‘Galaval’ oczekiwania są duże i stawiany jest od w rzędzie wartościowych klonów tej odmiany, podobnie jak wobec Brookfield’.
Źródło: Reussirfl 2008, MB, „La couleur pourpre des pommes”
 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin