×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 71.

Sezon 2010 można zaliczyć do wyjątkowo sprzyjających rozwojowi parcha jabłoni.

Pogoda nie dopisywała w wielu rejonach Europy. Podobnie jak Polacy, o mijającym roku myślą Francuzi, mimo że od kilku lat stawiają na produkcję odmian odpornych na parcha jabłoni. Okazało się bowiem, że w miejscowości Cevennes doszło do przełamania odporności na tę chorobę u odmiany z genem Vf.

Francuscy sadownicy dawno już wpisali do kanonu koniecznych zabiegów jesienne opryskiwanie mocznikiem w dawce 50 kg/ha, które przyczynia się do znacznego zmniejszenia presji choroby. Mimo to z uwagą i nadzieją śledzą prace badawcze nad nowymi substancjami mogącymi pomóc w walce z parchem jabłoni.

Jednym z obiecujących związków chemicznych jest talk. Wstępne badania wykazują, że może stanowić barierę fizyczną dla różnych czynników biologicznych i słońca. Zachęcająco wypadły zwłaszcza próby wykorzystania talku do walki z parchem jabłoni i skutkami nadmiernego promieniowania słonecznego. Obecnie trwają prace nad znalezieniem optymalnej formulacji, zwiększeniem trwałości cieczy roboczej i podniesieniem skuteczności zabiegu. Talk jest substancją neutralną i nieszkodliwą, dlatego też naukowcy z instytutu Cehm wiążą z nim duże nadzieje na przyszłość.

Źródło: Reussirfl 2010, „L’experimentation ouvre des pistes”, M.B
 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection