×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 71.

W walce z dwoma najważniejszymi chorobami jabłoni – parchem i mączniakiem jabłoni – dąży się do ograniczenia użycia środków ochrony roślin w celu uniknięcia przekroczenia norm pozostałości w owocach. Coraz chętniej stosuje się metody, które wspomagają walkę z chorobami i szkodnikami sadów.
Badania prowadzone przez zespół naukowców z IO w Skierniewicach, między innymi przez prof. Annę Bielenin i dr Beatę Meszkę, miały na celu sprawdzenie, czy 16-letnie jabłoni odmiany ‘McIntosh’ opryskiwane nawozami dolistnymi będą porażane przez parcha jabłoni w tym samym stopniu, co drzewa nietraktowane nimi, a nasadzenia ‘Idareda’ odżywiane dolistnie – przez mączniaka jabłoni.
Nawozy jednej z firm i fungicydy standardowe stosowano zapobiegawczo od zielonego pąka co 6-10 dni, 5- lub 6-krotnie w sezonie.
Wysoką skuteczność wykazywała mieszanina nawozów: Chelat Cu Forte, Bormax, Chelat Zn Forte oraz Alkalin PK 10:20, stowane w najwyższej dawce – 2%. Dużą skutecznością w ograniczaniu występowania parcha jabłoni charakteryzował się też 1-procentowy roztwór miedzi w połączeniu z pełnym programem nawożenia dolistnego. Efektywność roztworu miedzi wynosiła 86% (liście) i 95% (owoce). Pełny program nawożenia dolistnego ograniczył tę chorobę na liściach w 65%, a na owocach w 78%.
Efektywność zwalczania mączniaka jabłoni przy 5-krotnym zastosowaniu nawozów dolistnych wynosiła 35–93%. Największa skuteczność wykazał podczas badań Alkalin PK w stężeniu 0,6%, który ograniczył porażenie pędów w 93%.
Nawozy dolistne, ograniczając zagrożenie chorobowe, mogą wspomóc ochronę chemiczną przed parchem i mączniakiem jabłoni.
Źródło: A. Bielenin, B. Meszka, 53. Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych, 2010
 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection