Najmniej zawodne odmiany czereśni

Ostatnie sezony nie były sprzyjające dla czereśni: zimowe spadki temperatury, chłodne i wilgotne wiosny,

opady i chłody podczas kwitnienia, dojrzewanie i zbiory w czasie deszczowej pogody. Wiele młodych nasadzeń ucierpiało wskutek niskich temperatur, a starsze nie wszędzie dobrze plonowały.  W sadzie instytutowym owocuje ponad 300 odmian czereśni, a kilkadziesiąt z nich obserwowanych jest bardziej szczegółowo w większych nasadzeniach. W latach 2009 i 2010 zawiódł ‘Burlat’, natomiast dobrze owocowały ‘Vanda’, ‘Techlovan’, ‘Vera’, ‘ Sylvia’ i ‘Kordia. Ich owoce miały dobrą jakość, nie pękały i nie gniły na deszczu. Należy podkreślić, że pozytywnie wypadła odmiana ‘Techlovan’, która nie pękała. Znana jest ze swojego smaku i wielkości owoców. Okazało się, że pękają owoce na młodych drzewach w fazie intensywnego wzrostu, natomiast gdy są starsze i mniej bujnie rosną, owoce częściowo tracą tę niekorzystną cechę. Odwrotna zależność występuje u odmiany ‘Vega’ – mówiła dr Elżbieta Rozpara z ISK im. S. Pieniążka w Skierniewicach podczas Konferencji Odmianowej w Grójcu.
W dwóch ostatnich sezonach najplenniejsze okazały się ‘Vanda’ (prawie całkowicie odporna na pękanie) i ‘Kordia’ (nie pęka, kwiaty dość wrażliwe na przemarzanie, drzewa na mrozy).
‘Sylvia’ i ‘Vera’ dobrze sprawdzają się w naszych warunkach. ‘Węgierska ‘Vera’ może być śmiało polecana do polskich sadów. Jej owoce są rekordowo duże, zdrowe i niespękane. Dojrzewa w podobnym czasie co ‘Vanda’ (w 4. tygodniu), kiedy niewiele jest owoców dobrej jakości na rynku. ‘Verę’ uznaje się za smaczniejszą niż ‘Vandę’.
Kanadyjska ‘Sylvia’ (krzyżówka ‘Lambert Compact’ x ’Van’) dojrzewa razem z ‘Kordią’, słabo rośnie, tworzy zwartą koronę, plonuje corocznie obficie. Jest średnio wytrzymała na mróz i niezbyt podatna na pękanie. Owoce o masie 8,5–10 g.
‘Burlat’, ‘Vega’, ‘Lapins’ nie zawiodły w ostatnich latach, ale bardzo gniły i pękały. Zawiązki ‘Summita’ natomiast opadały podczas wiosennych dreszczów i chłodów – to cecha charakterystyczna dla tej odmiany w takich warunkach.
Dr Elżbieta Rozpara uważa, że konieczne jest rozszerzenie asortymentu odmian czereśni, gdyż ‘Burlat’ okazał się zawodny. Bardzo wartościowe są natomiast badane w kolekcji Instytutu odmiany ukraińskie: ‘Wypuskinica’, ‘Skazka’, ‘Walerija Nr 3’ oraz francuska ‘Earlise’.
Źródło: prace badawcze Elżbiety Rozpary, Agnieszki Głowackiej z ISK w Skierniewicach zaprezentowane podczas 3. Konferencji Odmianowej w Grójcu
 

Powiązane artykuły

X