Ocena przezimowania upraw sadowniczych
Według danych udostępnionych przez GUS: Okres zimowego spoczynku w sezonie 2024/25 sprzyjał utrzymaniu dobrej kondycji drzew owocowych w sadach. Jednocześnie łagodny przebieg zimy przyczynił się do nasilenia występowania mączniaka, parcha oraz szkodników roślin, co może skutkować koniecznością intensywnej ochrony chemicznej plantacji.
Na przeważającym obszarze kraju deficyt opadów śniegu zasilającego na wiosnę wody gruntowe, miał negatywny wpływ na wigor roślin sadowniczych na początku okresu wegetacyjnego. W drugiej dekadzie marca na skutek spadku temperatury powietrza dochodziło lokalnie do nieznacznych szkód mrozowych, zwłaszcza młodych pędów i pąków kwiatowych czereśni i innych gatunków drzew pestkowych. Na plantacjach, które w ubiegłym roku doznały uszkodzeń gradowych, obserwowano zmniejszenie liczby pąków kwiatowych. Drzewa weszły w okres kwitnienia w terminach zbliżonych do średniej wieloletniej. Czynnikiem negatywnie wpływającym na kondycję drzew w tym czasie był brak opadów deszczu prowadzący do znacznych przesuszeń gleby.
Warunki pogodowe podczas spoczynku zimowego były sprzyjające dla krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych. W konsekwencji nie odnotowano strat mrozowych roślin, a okres wegetacji rozpoczął się w pierwszej połowie marca, czyli w terminie zbliżonym do średniej wieloletniej. Do lokalnych uszkodzeń krzewów (m.in. porzeczki czarnej) i truskawek doszło na skutek przymrozków występujących przede wszystkim w drugiej dekadzie marca. Podobnie jak w przypadku drzew owocowych, negatywny wpływ na rozwój krzewów i plantacji jagodowych miał niski poziom wód gruntowych spowodowany niedoborem opadów deszczu.
Nie przegap najnowszych wiadomości
{source}[[a href="/sadownicy-poluja"]]Sadownicy polują[[/a]]{/source}
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Sadownicy sami sobie zaszkodzili? Mocne słowa sadownika o rynku owoców
- Upał, burze z gradem i gwałtowne ochłodzenie
- Nowe podejście do wapnia w uprawach jagodowych. Większa jakość owoców bez nadmiaru azotu
- Nawóz to nie tylko cena. Na co naprawdę zwrócić uwagę przy zakupie?
- WAPA prognozuje znacznie mniejsze zbiory jabłek w UE
- Biedronka rozpoczyna sezon na polskie śliwki. Sieć podkreśla współpracę z krajowymi sadownikami
- Emerytury proporcjonalne dla rolników wracają na agendę

