Wykonane ostatnie, tj. w dniu wczorajszym izolacje otoczni parcha, wykazały że 30% otoczni posiada już zarodniki, z czego około 20% jest barwy oliwkowej, czyli takich, które w czasie najbliższych opadów mogą się wysiać. Pozostałe tj. 70% posiada jedynie worki bądź one dopiero się tworzą. Z drugiej strony licząc od Wielkiego Piątku przez kolejne co najmniej 5 dni mają być opady deszczu. Dlatego byłoby celowe - w sadach jabłoniowych - przed opadami wykonanie oprysku jednym z preparatów miedziowych.
W sadach gruszowych i na plantacjach porzeczki czarnej, najlepszym z możliwych aktualnie zabiegów byłoby zastosowanie mieszaniny preparatu zawierającego mancozeb (z grupy Dithane, Indofil itp.) w pełnej polecanej dawce + preparat zawierający siarkę (4-5 kg/ha). Taki zabieg nie tylko chroni przed chorobami, ale również niszczy jaja miodówek oraz szpeciele!
W sadach czereśniowych, wiśniowych i śliwowych należy zastosować jeden z preparatów zawierających miedź.
Ponieważ miedzi nie można stosować razem z nawozami zawierającymi azot, magnez i mangan celowe byłoby zastosowanie nawozu algowego tj. Santaura Pro Plus, FertiLeader Leos, Goёmar 86 BM czy Basfoliar Aktiv w celu ciągłego wspomagania bioregeneracji po uszkodzeniach mrozowych.
Życzę Państwu Zdrowych, Radosnych, Pogodnych i Spokojnych Świąt Wielkiej Nocy spędzonych w gronie najbliższych!
Adam Fura
Dnia 05.04.2012 roku.
 

Najnowsze komentarze

Choroby i szkodniki

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection