Miedź systemiczna – dlaczego warto ją zastosować?

Miedź systemiczna w ciągu ostatnich lat zyskała dużą popularność przede wszystkim wśród sadowników, ale stosowana jest również coraz częściej w uprawach warzyw czy zbóż. Cenią ją także rolnicy ekologiczni. Czym charakteryzuje się ta forma miedzi i dlaczego warto wprowadzić ją do programu ochrony i nawożenia swoich upraw?

Wszyscy producenci rolni doskonale znają tradycyjne kontaktowe formy miedzi – tlenochlorki, wodorotlenki, tlenki, siarczany. Działają one powierzchniowo, tworząc na powierzchni roślin barierę ochronną przeciwko patogenom. Posiadają wysokie stężenie miedzi, która jest zmywana z roślin i przedostaje się do gleby, co jest bardzo niekorzystne dla fauny pożytecznej. Miedź systemiczna natomiast jest w całości wykorzystywana przez roślinę. Dlatego jej stosowanie jest tak korzystne i proekologiczne. Oczywiście miedź systemiczna nie jest w stanie całkowicie zastąpić tradycyjnych kontaktowych form miedzi, ponieważ można ją stosować od pojawienia się pierwszej zielonej tkanki na roślinie. Stanowi jednak doskonałe uzupełnienie zabiegów tymi dobrze znanymi formami.

Preparaty z miedzią systemiczną zawierają bardzo niskie stężenie tego pierwiastka, na poziomie kilku procent, różniąc się nieznacznie w zależności od konkretnego produktu, których nie brakuje na rynku. Tak niska dawka jest spowodowana dwoma czynnikami. Nie powoduje ona fitotoksyczności, a jednocześnie jest w stanie odżywić roślinę w wystarczającym stopniu i zadziałać fungi- i bakteriostatycznie, gdyż przynajmniej z założenia, powinna dotrzeć do wszystkich części rośliny. Czy tak jest? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Większość dostępnych na rynku produktów z miedzią systemiczną posiada miedź w pojedynczej otoczce – jest to głównie kwas heptaglukonowy, który w połączeniu z Cu tworzy kompleks glukonianu. Glukoniany są wysoce stabilne, bardzo szybko przemieszczają się w roślinie, ale mają tendencję do gromadzenia się w organach wzrostu wegetatywnego. Jest jednak produkt, który wyróżnia się na tle innych – jest to ACTIVICUR® - biostymulator zawierający Cu w stężeniu 5,5%. To jedyny produkt na rynku z miedzią podwójnie otoczkowaną, kwasem glukonowym i galakturonowym, co daje razem kompleks organiczny doskonale translokowany w obrębie całej rośliny, od liści do korzeni i odwrotnie, w zależności od sposobu podania, dolistnie lub w fertygacji. Cząsteczka Cu krąży w całej roślinie, docierając do wszystkich jej komórek. ACTIVICUR® jest swoistą szczepionką dla rośliny, celem jego zastosowania jest biostymulacja rośliny w celu uruchomienia procesów samoobrony przed patogenami. Obecność krążącej miedzi powoduje wzmożoną syntezę fitoaleksyn - substancji, które produkowane są naturalnie w roślinach, w odpowiedzi na stres – np. atak patogenów czy przechłodzenie, zranienie rośliny. Dzięki temu roślina jest przygotowana na stres, związany głównie z porażeniem przez patogeny. Fitoaleksyny mają zdolność hamowania kiełkowania zarodników i wzrostu grzybów. Ponadto dzięki miedzi zwiększona jest biosynteza ligniny, która stwarza barierę mechaniczną przeciwko przenikaniu patogenów.

ACTIVICUR® może być stosowany w różnych uprawach, m.in. w uprawie drzew ziarnkowych (jabłoń, grusza), pestkowych (wiśnia, czereśnia), roślin jagodowych (truskawka, borówka, malina). Preparat w formie fertygacji stosuje się w dawce 2,5 l/ha w uprawie roślin jagodowych lub w dawce 3-4 l/ha w uprawie drzew owocowych. Dolistnie zaleca się użycie 1,5-2 l/ha w uprawie truskawki i drzew pestkowych i 1,5-2,5 l/ha w uprawie drzew ziarnkowych. Liczba zabiegów różni się w zależności od rodzaju uprawy, warunków środowiskowych i presji patogenów. Zazwyczaj jest to zabieg co 10-15 dni. Preparat można mieszać z fungicydami, insektycydami oraz zwilżaczem, np. ADIMEL®+. Obniża on pH cieczy roboczej, co zwiększa skuteczność działania wielu środków chemicznych. ACTIVICUR® w jabłoniach stosuje się od fazy zielonego pąka aż do opadania liści.

ACTIVICUR® zyskał  popularność w lokalnych sadach ze względu na swoją skuteczność – producenci owoców zaobserwowali ogólną poprawę wyglądu drzew, a także ograniczenie presji chorób. Użytkownicy cenią sobie ten preparat za możliwość podania go roślinie dolistnie, nawet podczas kwitnienia (brak fitotoksyczności!), i w formie fertygacji. Najważniejsza w stosowaniu tego produktu jest systematyczność – regularne jego stosowanie pozwala na zbudowanie odporności na choroby kory i drewna, zarazę ogniową, raka bakteryjnego, a także częściowo na parcha jabłoni. A to tylko choroby upraw sadowniczych.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X