Deszczowa pogoda nie sprzyja jakości dojrzewających jabłek – ciężko trafić w odpowiednią pogodę do zabiegów przedzbiorczych, a na Gali zaczęły pojawiać się pęknięcia przy ogonkach – efekt dużej iości wody. 

W ubiegłym tygodniu otworzyło się okienko zbioru sportów Gali i w zależności od mutacji, regionu, wieku i podkładki, powinno ono trwać do końca bieżącego tygodnia. Jednak na kilka przyszłych dni zapowiadane są opady i nie wiadomo, czy nie będą przeszkadzały w zbiorach.

Także sam początek miesiąca był deszczowy, co znacznie utrudniło ochronę przedzbiorczą, zwiększyło presję patogenów chorób przechowalniczych oraz przyczyniło się do pękania jabłek, co może się jeszcze nasilić, jeśli Gala będzie zbyt długo przetrzymana na drzewie.  

Odmiana ta ma tendencję do pojawiania się promienistych spękań zaczynających się przy ogonku. Spowodowane to jest zbyt dużą ilością wody oraz przeciąganiem zbioru owoców. Najczęściej zauważamy duże pęknięcia poprzez cały owoc, jednak bardzo często są to niewielkie szczeliny, które widać dopiero po dokładniejszym obejrzeniu jabłka.

Takie owoce będą bardzo szybko dojrzewać i tracić jędrność. Pęknięcia będą również wrotami dla grzybów i bakterii, które zaatakują owoce w chłodni. Uszkodzenia tego typu mogą też być przyczyną reklamacji partii podczas handlu albo będą odsortowane przy sprzedaży jabłek w skrzyniach.

Warto jest zweryfikować sytuację na swoich kwaterach i ocenić zagrożenie. W przypadku pierwszych takich oznak, należy zdecydowanie przyspieszyć zbiór i przemyśleć strategię przechowywania oraz sprzedaży owoców z tej kwatery.