Sadownicy posiadający małe gospodarstwa coraz częściej są zmuszeni szukać możliwości dodatkowego zarobku, przy czym najczęściej wybierają zajęcia związane z branżą sadowniczą. Jak słyszymy w rozmowach, pracy nie brakuje chociażby operatorom koparek wykonującym usługowe prace w sadzie. Czy inwestycja w zakup koparki może być dobrym pomysłem na „drugi etat”? Wspólnie z firmą POLSAD z Grójca przygotowaliśmy cykl artykułów, w których przedstawiciel firmy – Pan Krzysztof Stankowski wyjaśnia, jak wyglądają możliwości poszczególnych modeli koparek i do jakich prac mogą one posłużyć. W tym artykule przyjrzeliśmy się koparce Kubota Kx 19-4 GL, którą nasz rozmówca poleca do wykonywania między innymi melioracji.

– Rzeczywiście, coraz częściej zdarza się, że koparki kupują sadownicy. Są wśród nich tacy, którzy chcą mieć koparkę na własny użytek i być w stanie samodzielnie przeprowadzać wszystkie konieczne prace, ale są wśród nich i tacy, którzy stawiają na świadczenie usług. A takich jest bez liku – począwszy od wyrywania karp, przez melioracje, aż po stawianie konstrukcji – wyjaśnia Pan Stankowski.

Model koparki Kubota Kx 19-4 GL ceniony jest za swoją kompaktowość. Jego waga wraz z szybkozłączem i łyżką  to 1900 kg,  a do jego przewozu wystarcza laweta o DMC 2700. Dzięki temu, jesteśmy w stanie dostać się praktycznie w każde miejsce przy znikomych kosztach transportu.

Jest to przy tym na tyle wąska maszyna, po rozłożeniu podwozia (130 cm przy krawędzi gąsienic), że jest nią łatwo manewrować nawet w nowoczesnych nasadzeniach borówki – wyjaśnia Pan Stankowski.

Jeśli chodzi o wydajność, ten model koparek Kuboty w standardzie oferuje wiele rozwiązań ułatwiających pracę.

Po pierwsze, obwód hydrauliki z proporcjonalnym sterowaniem. – Dzięki niemu możemy po podłączeniu wiertnicy wkręcić każdą kotwę idealnie tak, jak tylko będziemy tego chcieli lub precyzyjnie chwycić chwytakiem betonowy słupek z ziemi czy z przyczepy i włożyć go w wywiercony otwór – tłumaczy przedstawiciel POLSAD-u.

Do dyspozycji mamy również system autoshift, który automatycznie dobiera bieg do obciążenia z jakim pracuje maszyna, gdy np. zasypujemy wykop na drugim biegu i maszyna zacznie podlegać na tyle dużemu obciążeniu, że groziłoby to jej zatrzymaniem, sama zredukuje bieg. – Dodam przy tym, że przełożenia zmieniamy w czasie jazdy, co w  trudnych warunkach w sadach ułatwia i przyspiesza przemieszczanie. Z poziomu wyświetlacza z kabiny można dobrać wydatek oleju hydraulicznego do zapotrzebowania osprzętu, z jakim pracujemy – mówi.

Istotny jest również komfort pracy. Maszyna jest wyposażona w ogrzewaną i wyciszoną kabinę z komfortowym i amortyzowanym fotelem oraz radiem. Silnik jest obudowany wygłuszeniami, co dodatkowo redukuje hałas.

Maszyna jest przy tym przyjazna dla użytkownika. Posiada specjalne uchwyty do transportu i zabezpieczenie przed obrotem wieżyczki. Tankowanie ułatwia przycisk umieszczony nad wlewem paliwa, który informuje o napełnieniu zbiornika, dzięki temu nie rozlejemy paliwa. Łatwy dostęp do akumulatora zapewnia specjalna otwierana osłona.  Gąsienice poruszają się po podwójnych rolkach, co uniemożliwia osunięcie się gąsienicy nawet podczas przejazdu przez błoto i dodatkowo redukuje drgania i wpływa na komfort jazdy.

– Dzięki szerokiej gamie osprzętów jakie oferujemy maszyna jest wielofunkcyjna. Dostępne są od ręki wiertnice do wkręcania kotew i robienia otworów pod słupki, specjalne chwytaki do ich wstawiania, koparki łańcuchowe do melioracji, wiele rozmiarów łyżek do wykopów pod fundamenty czy ogrodzenia, łyżki ażurowe do czyszczenia rowów, odmularki, łyżki skarpowe do równania terenu czy wykopów pod nasadzenia borówki – relacjonuje Pan Stankowski.

Jak podkreśla nasz rozmówca, zawsze sprzedaje maszyny w najbogatszej kompletacji: fabryczna lampa błyskowa, oświetlenie robocze, fabryczna instalacja pod radio, lusterka, obwód hydrauliczny wyposażony w szybkozłączki, do tego oferuję słuchawki dla operatora oraz system lokalizacji maszyny uruchamiany w wypadku kradzieży, którego w żaden sposób nie można zagłuszyć. Komplet łyżek z szerokościami do wyboru przez klienta i szybkozłącze są oczywiście w cenie maszyny.

Więcej informacji o sprzęcie udzieli:
 Krzysztof Stankowski
POLSAD
tel. 502 061 033

Obraz 25.02 006
Obraz 25.02 006
Obraz 25.02 050
Obraz 25.02 050
Obraz 31.10.16 XIII 211
Obraz 31.10.16 XIII 211
Obraz 31.10.16 XIII 243
Obraz 31.10.16 XIII 243
Obraz 31.10.16 XIII 274
Obraz 31.10.16 XIII 274