Zakup sekatora elektrycznego wymaga przemyślanej decyzji. Sprzęt będzie służył nam długie lata, dlatego warto przeanalizować wszystkie aspekty, aby wybór był jak najlepszy. W materiale filmowym Paweł Urbańczyk z firmy Activ wyjaśnia, czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego modelu.

Jak mówi, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na wagę sekatora. Mimo że cięcie sekatorem elektrycznym w znacznie mniejszym stopniu obarcza siły fizyczne tnącego, to trzeba mieć świadomość, że zbyt ciężki sprzęt wpłynie na zmęczenie mięśni podczas całodniowego czasu pracy. Dla przykładu, prezentowany na filmie sekator Pellenc Prunion waży 860 gram i jest to jedna z najmniejszych wartości oferowanych na rynku. Ważne jest też, aby środek ciężkości był dobrze wyważony, tak, żeby sekator nie przechylał się w jedną lub drugą stronę, co po kilku godzinach pracy byłoby bardzo wyczuwalne. Sprzęt musi mieć też opływowy kształt. Zbyt toporny czy masywny będzie męczyć rękę.

Kolejny ważny aspekt to dobrej jakości bateria, która pozwoli na 10 – 12 godzin pracy. Sprawdźmy również jej wagę i sposób zamocowania. To, co przy pierwszym kontakcie może się wydawać  lekkie i wygodne, po kilku godzinach cięcia może już utrudniać pracę. Zwróćmy też uwagę, jak na filmie zamontowane są szelki podtrzymujące baterie – istotne jest to, aby była praktycznie niewyczuwalna dla noszącego ją człowieka.

Istotne jest także ostrze i średnica cięcia. Prunion radzi sobie bezproblemowo z gałęziami o średnicy do 45 mm. Taki sekator sprawdzi się więc bardzo dobrze zarówno w nowoczesnych sadach, jak i tych starszych kwaterach. Jeśli jest konieczność cięcia jeszcze grubszych gałęzi, trzeba będzie wspomóc się piłką. Jak mówi PanA Paweł, ostrze Pellenca wystarcza na dwa lata normalnego użytkowania. Mimo to, warto, aby można było go wymieniać bezproblemowo we własnym zakresie.

Co jest dużym plusem, Prunion umożliwia pracę z rozwarciem ostrzy do połowy. Jest to bardzo pomocne, jeśli tniemy młodszy sad, gdzie średnia grubość gałęzi jest zbliżona. Dzięki podwójnemu spustowi możliwe jest również przejście z rozwarcia półotwartego do pełnego. Zatem operator może łatwo przejść do pełnego rozwarcia, jeśli pojawi się konieczność obcięcia grubszej gałęzi. Pozwala to zaoszczędzić o 30 % wydajność baterii.

Nie można zapominać również o innych aspektach, które wpłyną na wygodę użytkowania i sprawną pracę. Jest to między innymi zabezpieczenie przewodu sekatora przed przecięciem poprzez przymocowanie go do opaski noszonej na ręku i szelek czy posiadanie kabury, do której w razie potrzeby będziemy mogli schować sekator.

Pytania dotyczące Pellenc Prunion prosimy kierować do Pawła Urbańczyka pod numerem: 609-777-137

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin