Drewniane czy plastikowe? Jakie skrzyniopalety wybrać?

 

Z ekonomicznego punktu widzenia, w skrzynie na owoce najlepiej zaopatrywać się po zbiorach, gdyż ceny są wtedy najniższe. Jednak w praktyce robimy to najczęściej pod koniec lata, kiedy okazuje się, że stare palety nie nadają się do użytku lub zbiór będzie wyższy, niż przewidywaliśmy. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w logistyce i spedycji warzyw i owoców są drewniane skrzynie i palety.

Ten rodzaj pojemników jest najbardziej popularny głównie ze względu na stosunkowo niską cenę, która waha się w przedziale od 90 do 200 zł. Produkuje się dwa uniwersalne wymiary: 120x100x77 cm oraz 120x100x80 cm. Wykonuje się je z frezowanych desek pochodzących z drzew iglastych (dno i część ładowna) oraz liściastych (tutaj ze względu na twardość drewna dębowego, grabowego oraz bukowego wykorzystuje się je w konstrukcji wzmacniającej). Oczywistym jest, że wytrzymałość i jakość drewna adekwatna jest do ceny, którą będziemy musieli zapłacić. Skrzynie zbijane są gwoździami pierścieniowymi (warto zwrócić uwagę czy nie przebijają się w głąb skrzyni), dodatkowo mogą być one także klejone.

Przy zakupie warto wziąć pod uwagę, że drewno będzie się z czasem wypaczać i równe ustawianie w pionowych rzędach przestanie być możliwe, dlatego wybierajmy w miarę możliwości skrzynie obite kątownikami – spowolnią one tempo rozluźniania się konstrukcji skrzyni. Istotny jest także wybór palety. Otóż, paleta stojąca na klockach pozwoli nam na dojazd wózkiem z każdej strony, jeśli wybierzemy tę na kantówce – dojeżdżać będziemy mogli tylko z dwóch stron.

Wadą skrzyń drewnianych jest ich podatność na gnicie, ponieważ z racji, iż będą przechowywać produkty przeznaczone do spożycia, nie można ich impregnować (maksymalna wytrzymałość to 10 lat). Drewno jest także doskonałym siedliskiem grzybów, co sprzyja pogarszaniu się jakości przechowywanych jabłek. Dlatego też coraz częściej dystrybutorzy produktów rolnych i sadowniczych decydują się na wybór bardziej praktycznych opakowań z tworzywa sztucznego, najczęściej plastiku.

Jedną z głównych zalet zastosowania plastiku zamiast drewna dla skrzyń i palet przy transporcie warzyw i owoców jest higiena. Gładkie wnętrze pojemników z tworzywa sztucznego można w łatwy i wygodny sposób umyć i zdezynfekować, o czym w przypadku drewnianych skrzyń nie może być mowy bez użycia specjalistycznego oprzyrządowania i poddania ich właściwym procesom. Unifikacja przepisów dotyczących transportu i magazynowania produktów spożywczych, szczególnie produktów rolnych i sadowniczych, stawia przed producentami, dystrybutorami i handlowcami szereg warunków do spełnienia, które generują znaczącą część kosztów związanych z logistyką tej grupy towarów. Cena plastikowych skrzyniopalet to od 330 do 700 zł.

Powiązane artykuły