Rozdrabnianie gałęzi – zaawansowana technologia na targach TSW

kuhn1minDużą uwagę w trakcie targów TSW przyciągał na stoisku firmy Kuhn rozdrabniacz TRP 145 RT – maszyna przeznaczona do zbierania i rozdrabniania gałęzi w sadzie. Uzyskane dzięki niej zrębki mogą być wykorzystywane do spalania  w piecach. Rozdrabniacz składa się z odbieracza napędzanego silnikiem hydraulicznym oraz z komory rozdrabniającej. W jej skład wchodzi rotor o średnicy 460 mm i noże młotkowe o masie 1,2 kg do rozdrabniania gałęzi (2300 obr./min.).

Technika ta pozwala na uzyskanie bardzo dobrze rozdrobnionego materiału. Istnieje możliwość regulowania prędkości podbieracza. W komorze rozdrabniającej umieszczone są trzy przeciwnoże i siatka, gdzie materiał  o zbyt dużej średnicy jest cofany do komory, zanim dostanie się do worka, aby został bardziej rozdrobniony. Za rozdrabniaczem podwieszony jest worek o pojemności 800 l, w którym pomieści się 200-400 kg zrębek. Tkanina worka ma perforacje, pozwalające na przechowywanie materii w worku i suszenie jej w nim. Pełny worek można załadować na platformę (podnoszenie do wysokości 110 cm).

(zobacz więcej zdjęć rozdrabniacza)

Rotor maszyny napędzany jest za pomocą przekładni pasowej (540 obr./min. lub z zestawem 1000 obr. /min.). W standardzie maszyna posiada 10 worków. Wysokość roboczą reguluje się za pomocą ustawienia kół. Maszyny zbiera do 95% gałęzi z międzyrzędzi, nawet gałęzie o średnicy 10-15 cm. Podnośnik i podbieracz są sterowane hydraulicznie. Rozdrabniacz wyposażony jest także w lusterko do kontrolowania stanu pojemności worka. Katalogowa cena maszyny to 60 tys. zł netto.

Powiązane artykuły

Murawa z samosiewu czy zasiew celowy?

W chwasty wrzątkiem