truskawka sadzonkiJako że truskawki dobrze znoszą przesadzanie, przy odpowiedniej pogodzie można sadzić je przez cały czas wegetacyjny. Polscy plantatorzy zazwyczaj wybierają okres jesienny lub wiosenny. Korzystniejszym terminem jest jednak wiosna ze względu na znikome ryzyko przemarznięcia oraz większą ilość wody w glebie. Jeżeli wybierzemy jednak jesień, bezwzględnie powinniśmy przestrzegać zalecanych terminów wysadzania. Odmiany łatwo przemarzające (Elsanta, Camarosa) powinny być posadzone na początku października (aby zdążyły się ukorzenić), natomiast te odporne na mróz, czyli dla przykładu – Roxana, Honeoye, Polka – 3 tygodnie później.

Nie są to jednak terminy optymalne. Każdy doświadczony plantator zauważył, że przy sadzeniu w obu z powyższych terminów, w pierwszym roku zbierzmy znikomy plon i na pewno nie pokryje on żadnego z naszych nakładów.

Najbardziej efektywnym jest zakładanie plantacji w czsie od czerwca do połowy sierpnia. Rośliny zdążą się bardzo dobrze ukorzenić, wytworzą także kilka koron bocznych, w których powstaną kwiaty. Dzięki temu, w następnym roku uzyskamy zadowalający plon.

Pamiętajmy jednak, aby nasze sadzonki nie były przesuszone. Od momentu wykopania z matecznika ich korzenie powinny być wilgotne. Sadzić należy w pochmurny dzień oraz możliwie niskiej temperaturze. Plantatorzy polecają także moczyć ich korzenie w wodzie przez minimum pół godziny. Również podlanie po posadzeniu pomoże truskawkom przyjąć się. Jeśli jesteśmy zmuszeni sadzić w ciepły i suchy dzień, najlepiej przykryć je później słomą, którą należy zgarnąć do międzyrzędzi po 7 – 10 dniach.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin