siatki sad lipiecChoroba zaraża w szczególności jabłonie (rzadziej pojawia się na gruszach). Specjaliści zalecają lustracje w sadach owocujących podczas prześwietlania drzew oraz letniego cięcia (w młodym, 1-2-letnim sadzie lepiej robić to w okresie bezlistnym).

Za występowanie raka odpowiedzialny jest grzyb Neonectria galligena. Atakuje on drzewo, prowadząc do zamierania pędów, a także całych gałęzi. Miejsca porażonego nie sposób nie poznać. Kontakt grzyba z korą powoduje jej brunatnienie oraz zapadanie się. Drzewo natomiast w naturalny sposób produkuje tkankę, która zabliźnia rany. Owa tkanka (kalusowa) narasta na wywołaną grzybem nekrozę, tworząc koncentryczne pierścienie. Kolejnym etapem jest już niszczenie samego drewna.

Grzyb ten uwielbia ciepłą (10–16 st. C) i deszczową pogodę. Wtedy też, przenosząc się w kropli deszczu, zaraża zdrową tkankę. Jego celem są uszkodzenia powstałe mechaniczne, otarcia, a nawet miejsca po zerwaniu owoców i opadnięciu liści.

Najskuteczniejszą metodą jest czyszczenie zarażonych miejsc (ranę należy posmarować farbą emulsyjną z dodatkiem miedzi), wycinanie chorych pędów, a nawet całych drzew. Pamiętajmy także, aby podczas zabiegu pogoda była sucha i słoneczna. Powinniśmy również uważnie dobierać odmiany do panujących warunków (tereny podmokłe sprzyjają rozwojowi grzyba). Sadownicy skarżą się szczególnie na Galę, Szampiona oraz Red oraz Golden Deliciousa.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection