Jak wesprzeć rośliny w okresach stresu?

W Polsce uprawy sadownicze od wielu lat cieszą się ogromną popularnością i stanowią istotny element krajowej gospodarki. Polska jest jednym z czołowych producentów jabłek na świecie i największym w Europie. Nasi sadownicy dysponują coraz nowocześniejszym sprzętem i technologią umożliwiającą pozyskiwanie jeszcze większych ilości dorodnych i smacznych owoców, które trafiają bezpośrednio na rynek lub zostają przetworzone. Nie ma więc wątpliwości, że każda pomoc dająca pozytywny wkład w udoskonalanie i wspomaganie tej gałęzi przemysłu jest na wagę złota. Dlatego spółka Synthos Agro z dumą prezentuje nowy produkt w swoim portfolio produktowym, jakim jest nawóz IN-FRUTTO.

IN-FRUTTO jest płynnym nawozem pochodzenia roślinnego, który nie tylko zapewnia roślinom łatwo dostępne składniki pokarmowe, ale również wspomaga ich procesy fizjologiczne w okresach wzmożonego stresu biotycznego i abiotycznego.

Dzieje się tak ze względu na unikatowy skład wspomnianego produktu, który stanowią wyciągi z kilkunastu roślin, alg oraz łatwo przyswajalne sole mineralne. Dzięki specjalnemu procesowi infuzji możliwe jest pozyskanie z roślin większej liczby cząsteczek i elementów, które mają pozytywny wpływ na rozwój i fizjologię roślin sadowniczych. Technologia ta umożliwia pozyskanie wysoce skoncentrowanej mieszaniny wielu istotnych związków, które w połączeniu pozwalają na drodze synergii zmaksymalizować pozytywne efekty.

Składniki IN-FRUTTO są z łatwością wchłaniane zarówno przez liście jak i korzenie, a następnie transportowane do wszystkich organów. Ekstrakty działają jako naturalne aktywatory procesów fizjologicznych roślin, ułatwiając im radzenie sobie z negatywnym wpływem czynników stresowych, oraz szybką regenerację po ich wystąpieniu.

Istotnymi składnikami produktu IN-FRUTTO, wpływającymi na kondycję roślin są również cynk i mangan. Oba pierwiastki w postaci dobrze rozpuszczalnych soli są łatwo przyswajalne przez rośliny, zapewniając maksymalne wzmocnienie.

Cynk jest jednym z mikroskładników, który pełni niezwykle ważną rolę w prawidłowym rozwoju roślin. Przede wszystkim wspomaga odporność roślin i pomaga im w zwalczaniu wszelkich infekcji. Dodatkowo ułatwia przyswajanie azotu przez rośliny, co jest niezbędne do prawidłowego wzrostu. Ponadto bierze udział w syntezie wielu enzymów i białek, czy też wiązaniu węglowodorów. Warto wspomnieć, że brak cynku może skutkować karłowaceniem liści oraz pojawianiem się przebarwień i chlorozy, co znacznie zmniejsza zdolność rośliny do prowadzenia fotosyntezy.

Mangan to kolejny z mikroelementów o którym nie należy zapominać podczas dożywiania upraw. Jego niedobory prowadzą do nieprawidłowego rozwoju liści i pojawiania się na nich brązowych plam oraz chlorozy, co może prowadzić także do nekrozy i usychania. Jedną z najważniejszych funkcji manganu jest udział w procesie syntezy chlorofilu, który jest podstawową cząsteczką umożliwiającą roślinom autotrofizm. Dodatkowo mangan jest niezbędny do prawidłowego rozwoju korzeni. U roślin wieloletnich, zdrowy i mocny system korzeniowy stanowi kluczowy element zapewniający prawidłowy wzrost. Ponadto mangan ułatwia przetrwanie roślinom w niesprzyjających warunkach, takich jak susza, a wczesną wiosną ułatwia powrót do wegetacji.

Prezentując produkt IN-FRUTTO warto również podkreślić dodatkowy, korzystny wpływ tego nawozu na ograniczenie bytności szkodników na drzewach sadowniczych. W przypadku jabłoni, zaobserwowano korzystny wpływ stosowania preparatu na ograniczenie niektórych stawonogów zagrażających uprawom sadowniczym, w tym mszycy jabłoniowej czy też bawełnicy korówki, zarówno na pniach jak i na liściach. Ten korzystny dla rośliny efekt wywołany jest obecnością w IN-FRUTTO naturalnych związków, które na drodze infuzji zostały wprowadzone do nawozów.

Nawóz IN-FRUTTO może być aplikowany nawet do sześciu razy w ciągu roku, zapewniając dostęp do składników pokarmowy przez większość sezonu wegetacyjnego. Pierwszy oprysk warto wykonać podczas fazy pękania pąków liściowych. Kolejne aplikacje należy wykonywać zapobiegawczo lub interwencyjnie, w zależności od panujących warunków, w odstępach dwutygodniowych. Ostatni zabieg najlepiej wykonać pod koniec roku, podczas opadania liści, aby wspomóc rośliny przed nadchodzącą zimą.

Produkt IN-FRUTTO jest kolejnym produktem z rodziny produktów „IN”, udostępnianych na rynku przez spółkę Synthos Agro. Jest on dedykowany do upraw jabłoni. Poza nim warto zwrócić uwagę na pozostałe produkty z rodziny „IN” -  IN-PATATA i IN-CORNO, które poza cynkiem i manganem zawierają unikatowe mieszanki wyciągów roślinnych specjalnie wyselekcjonowanych do wspomagania rozwoju konkretnych upraw. Wszystkie z wymienionych nawozów mogą być mieszane i aplikowane wraz z innymi produktami nawozowymi, co pozwoli zapewnić roślinom jeszcze lepsze zaopatrzenie  w mikro- i makroelementy, przy ograniczonym nakładzie pracy. Przed sporządzeniem mieszaniny z innymi nawozami w zbiorniku opryskiwacza, należy pamiętać aby wykonać test próbnego mieszania w małej objętości wody. Stosując produkty nawozowe należy przestrzegać wszelkich zaleceń i przeciwskazań podanych w etykiecie – instrukcji produktu stosowanego łącznie z nawozem.

Tak jak w przypadku innych nawozów i środków ochrony roślin, przed zastosowanie produktu należy dokładnie zapoznać się z jego etykietą.

Prawidłowe żywienie roślin oraz dostarczanie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych roślinie w trakcie sezonu wegetacyjnego zapewni uzyskaniu wysokich plonów o odpowiednich parametrach jakościowych.

Autor: Paweł Bąk – Specjalista ds. Rejestracji Synthos AGRO

Komentarze  

+2 #2 Guest 2022-07-01 09:21
Najlepszym wsparciem jest modlitwa,solidny datek i śpiewanie barki codziennie cxwqs
Cytować
+2 #1 Guest 2022-06-24 07:12
Panie
Czy on patata jest zalecana w uprawie patatów???
Cytować

Powiązane artykuły

Efekty zamgławiania jabłek po 7 miesiącach

Praktyki godne pochwały

X