Tarcznik niszczyciel - pojawiły się pierwsze wędrujące larwy

Jak pisaliśmy w poprzednim komunikacie czerwiec to miesiąc, w którym spodziewamy się występowania najmłodszych larw tarcznika niszczyciela nazywanych wędrowcami. Jest to najlepszy moment w rozwoju szkodnika, w którym możemy przeprowadzać jego efektywne zwalczanie. Do monitorowania larw polecaliśmy czarne opaski lepowe zakładane w miejscach występowania tarczek na drzewie. Ten prosty sposób już kolejny sezon ułatwia zarówno nam jak i wielu sadownikom obserwacje pojawu pierwszych larw, a co jest z tym związane wyznaczenie terminu ich zwalczania.

W bieżącym sezonie pierwsze larwy w części z monitorowanych przez nas sadów w rejonie Opola Lubelskiego odłowiły się na taśmy lepowe 18 czerwca. Występujące wysokie temperatury sprzyjają szybkiemu rozwojowi szkodnika i już dzień później można było obserwować znaczącą ilość odłowionych larw. Jednakże, larwy nie pojawiły się jeszcze we wszystkich monitorowanych lokalizacjach rejonu Opola Lubelskiego. Podobną sytuację obserwujemy w sadach w rejonie Sandomierza, Grójca oraz Warki, a także Wrocławia. W dniu wczorajszym w trakcie lustracji sadu zasiedlonego przez tarcznika niszczyciela między Grójcem, a Chynowem na taśmach lepowych nie znaleźliśmy larw jednak podczas szczegółowej lustracji pędów zaobserwowaliśmy pojedyncze larwy w trakcie migracji. Biorąc pod uwagę wysokie temperatury powietrza masowy pojaw larw to kwestia jednego/dwóch dni.

Pojawienie się larw w sadzie to ważna informacja dotycząca terminu zwalczania tarcznika niszczyciela. W pierwszym okresie obserwacji larw do ich zwalczania możemy zastosować zarejestrowane insektycydy zawierające substancje aktywne tj. spirotetramat oraz cyjanotraniliprol. Ich działanie obejmie również okres licznego pojawu larw szkodnika. Należy pamiętać o dodaniu do cieczy roboczej odpowiedniego adiuwantu, który zapewni dobre pokrycie wszystkich nadziemnych części roślin traktowanych insektycydem. Zabieg powinien być wykonany wczesnym rankiem bądź wieczorem kiedy spodziewamy się ciepłej nocy (powyżej 10oC). Wymienione substancje wykazują na roślinie działanie systemiczne bądź wgłębne, a ich szybkiemu wchłanianiu będzie sprzyjała wysoka wilgotność powietrza. W okresie masowego występowania larw, zazwyczaj około 7 dni od pierwszej obserwacji, można dodatkowo zastosować preparaty działające na larwy unieruchamiając je (na bazie silikonów) bądź ograniczając oddychanie (na bazie olei roślinnych).

Niezależnie jednak od przekazywanych informacji należy pamiętać, że termin pojawiania się larw szkodnika może być różny w różnych lokalizacjach w zależności od warunków pogodowych, głównie temperatury i wilgotności powietrza, w związku z czym zalecamy prowadzenie indywidualnego monitoringu w każdym z sadów."

dr hab. Katarzyna Golan, prof. uczelni

Katedra Ochrony Roślin

Zakład Entomologii

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

mgr inż. Szymon Jabłoński

Centrum Badań Sadowniczych SYMBIOZ

LUBLIN, 20.06.2023r.

Powiązane artykuły

X