KOMUNIKAT SKS 2 2017-04-07 PARCH JABŁONI

SYSTEM KOMUNIKATÓW SADOWNICZYCH
Zalecenie agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia. System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, Góra Kalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.

 

KOMUNIKAT SKS 2 2017-04-07 PARCH JABŁONI

Opady deszczu w ostatnich dniach (5-6.04.) doprowadziły do wysiewu zarodników workowych. Wysoka wilgotność sprzyjała rozwojowi infekcji powodując utrzymanie się kilkugodzinnego zwilżenia blaszek liściowych, jednak niska temperatura ograniczyła możliwość kiełkowania askospor. W związku z tym niektórych rejonach mogło dojść do słabych infekcji. W sadach gdzie na krótko przed wystąpieniem opadów (1-2 dni) został wykonany zabieg fungicydami miedziowymi młode tkanki były wystarczająco zabezpieczone. Pamiętajmy o szybkim przyroście tkanek zielonych i konieczności kontynuacji ochrony przy użyciu produktów miedziowych np. 1,5 kg/ha Copper Max New 50 WP.

W rejonach gdzie mogło dojść do infekcji, a tkanki nie były zabezpieczone (nie był wykonany wcześniej zabieg zapobiegawczy), zalecany jest zabieg interwencyjny preparatem z grupy anilinopirymidyn, np. Batalion 450SC w dawce 0,7 l/ha. Zabieg należy wykonać w mieszaninie z miedziowym preparatem kontaktowym.

MĄCZNIAK JABŁONI

W sadach, zwłaszcza tam gdzie w ubiegłym roku obserwowane było silne występowanie objawów mączniaka jabłoni, zalecamy do zabiegów przeciwko parchowi dodać preparaty zawierające w swym składzie siarkę np. Siarka Arysta 80 WG (5-7,5 kg/ha).

BRUNATNA ZGNILIZNA DRZEW PESTKOWYCH

W okresie przed kwitnieniem zaleca się opryskiwanie roślin preparatami zawierające w swym składzie triazole - tebukonazol lub związki z grupy benzimidazoli - tiofanat metylowy np. Topsin 500 S.C. (1,5 l/ha).

NAWOŻENIE DOLISTNE

Rozwój roślin jest już w niektórych rejonach mocno zaawansowany, można znaleźć pierwsze pojedyncze pąki w fazie zielonego pąka. Jednak duża rozbieżność w fazach fenologicznych pomiędzy odmianami/lub gatunkami determinuje odrębne podejście w stosunku do niektórych kwater.

Zalecamy: Jabłoń: w zależności od rozwoju pąków Fruit Akademia na mysie ucho lub Fruit Akademia na zielony pąk; Grusza: FruitAkademia na zielony pąk; Wiśnia/czereśnia: Fruit Akademia na początek wegetacji.

Komentarze  

0 #7 Guest 2017-04-10 10:10
kiedy ten węglan potasu najlepiej stosować, w jakiej dawce, o jakiej najlepiej porze i jak przygotować ten nawóz, czy aby napewno nie ma fitotoksyczności?
Cytować
+1 #6 EASTCHEM 2017-04-10 05:44
dostępny w ciągłej sprzedaży węglan potasu -skuteczny na parch i mączniak jabłoni
Cytować
+1 #5 Guest 2017-04-08 22:27
siarkol i miedzian-znane od ponad 40 lat. Stosuję je też prawie tyle lat. Nigdy odkąd są nie było zalecane aby je łączyć, z powodu fitotoksyczności i niespodzianek jakie mogą wywoływać przy mieszaniu.
Cytować
+1 #4 Guest 2017-04-08 16:16
Miedzian z Siarkolem możesz połączyć jednym opryskiem
Cytować
-1 #3 paweł 2017-04-08 08:56
A nie można tychCytuję Guest:
Ja jadę jutro drugi raz miedzią na grzyba i potem siarkolem na mączniaka. Jutro ma być pogodnie. Na inne środki przyjdzie czas.

A nie można ich połączyć w jednym oprysku?
Cytować
0 #2 paweł kowalczyk 2017-04-08 08:55
A nie można środka na parcha np miedzianu połączyć w jednym oprysku z środkiem na mączniaka, np siarkolem?
Cytować
0 #1 Guest 2017-04-07 12:04
Ja jadę jutro drugi raz miedzią na grzyba i potem siarkolem na mączniaka. Jutro ma być pogodnie. Na inne środki przyjdzie czas.
Cytować

Powiązane artykuły

X