UPRAWY JAGODOWE:

TRUSKAWKA I MALINA:

SZARA PLEŚŃ
Opady deszczu podczas kwitnienia sprzyjają infekcji kwiatów przez szarą pleśń. W tej fazie zwłaszcza po opadach zalecamy wykonanie zabiegów ograniczających rozwój choroby. Zalecamy wykonanie zabiegów interwencyjnych przy użyciu produktów zawierających pirymetanil np. Bataion 450 SC w dawce 1,66 l/ha lub Switch 62,5 WG w dawce 0,8 kg /ha, który będzie ograniczał również antraknozę truskawki i zamieranie pędów maliny.

MALINA:
RDZA MALINY

W uprawie malin zwłaszcza na liściach tuż u podstawy pędów pojawiają się pierwsze objawy rdzy maliny. Opady deszczu będą przyczyniać się do rozprzestrzeniania choroby, dlatego w najbliższym czasie wskazane jest wykonanie zabiegu wyniszczającego przy użyciu produktów z grupy IBE zawierających difekonazol lub strobiluryny np. Zato 50 WG w dawce 0,2 kg/ha.

PORZECZKA CZERWONA I CZARNA:
OPADZINA LIŚCI
W okresie wzrostu owoców porzeczek warto rozważyć zastosowanie środków ograniczających rozwój opadziny co 10 dni zwłaszcza w okresie opadów deszczu. Z dostępnych rozwiązań polecamy środki zawierające mankozeb np. DithaneNeoTec 75 WG w dawce 2 kg/ha lub trifloksystrobinę np. Zato 50 WG w dawce 0,2 kg/ha.

BORÓWKA AMERYKAŃSKA:
PRYSZCZAREK BORÓWKOWIEC I ZWÓJKI
Na plantacjach borówki obserwuje się występowanie pryszczarka borówkowca (zamieranie wierzchołków młodych przyrostów) i zwójkówek (zwijanie blaszek liściowych). Na chwilę obecną można ograniczyć szkodnika poprzez zastosowanie zabiegu przy użyciu środków zawierających acetamipryd np. Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg/ha (zabieg ten będzie ograniczał również mszyce).

NAWOŻENIE DOLISTNE:
TRUSKAWKA, MALINA LETNIA
W okresie wzrostu owoców zalecamy zastosowanie nawozów bogatych w potas np. Plantafol 5.15.45 w dawce 2,5kg/ha. Nawóz o takim składzie będzie dostarczał odpowiednia ilość makro i mikro elementów. W celu poprawy transportu asymilantów do owoców i uzupełnieniu niedoborów mikroskładników pokarmowych. zalecamy zastosowanie preparatu zawierającego krzem w formie kwasu ortokrzemowego np. Krzemian w dawce 0,5-0,8 kg/ha. Preparat ten będzie wyrównywał dojrzewanie owoców a także poprawiał wytrzymałość na transport po przez usztywnieni ścian komórkowych. Do mieszaniny należy dołożyć preparat aminokwasowy np. Naturamin WSP w dawce 0,3-0,5 kg/ha lub Megafol w dawce 2 l/ha.

NAWOŻENIE WAPŃ:
TRUSKAWKA MALINA
Na plantacjach truskawek i malin w okresie wzrostu owoców, należy rozpocząć nawożenie preparatami wapniowymi najlepszym rozwiązaniem będzie użycie preparatów opartych o nanotechnologie np. Nano Active w dawce 2-3 kg/ha po za dostarczeniem odpowiedniej ilości wapnia owocom, będzie również zaopatrzał rośliny w mikroelementy. Do mieszanin nawozowych należy dołożyć preparaty aminokwasowe np. Naturamin WSP w dawce 0,3-0,5 kg/ha lub Megafol w dawce 2 l/ha.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia