REJON: CAŁA POLSKA
29.03.2019 roku

UPRAWY ZIARNKOWE Jabłoń

NAWOŻENIE POSYPOWE PODSTAWOWE
Corocznie z plonem wywozimy z sadu znaczące ilości składników pokarmowych. Po bardzo obfitym owocowaniu wskazane jest uzupełnienie zwłaszcza tych podstawowych jak NPK. Wczesną zalecamy od 30 do 40 kg/ha azotu w przeliczeniu na czysty składnik (np. Saletrzak z borem - 110-150 kg/ha), 20-30 kg/ha fosforu w przeliczeniu na P2O (np. Super fos dar 40 – 50-75 kg/ha) oraz 80-90 kg/ha potasu w przeliczeniu na K2O (np. Sól potasowa – 130-150 kg/ha, Siarczan potasu – 160-180 kg/ha). Kompleksowym rozwiązaniem jest wysiew ok. 250 kg/ha nawozu wieloskładnikowego bezchlorkowego Blue Complex.

NAWOŻENIE DOLISTNE
Ocieplenie w kilku ostatnich dniach > 15⁰C spowodowało dynamiczny rozwój pąków. Dla poprawy transportu wody i substancji odżywczych wskazane jest zastosowanie oprysku ‘’dolistnego’’ nawozami bogatymi w azot i potas. Doskonale do tego celu sprawdza się saletra potasowa w dawce 10 kg/ha. Gotowe rozwiązanie stanowi mieszanka nawozowa FruitAkademia na początek wegetacji 11 kg/ha. Oprysk wykonuje się zanim rozwiną się pąki przy temp. poniżej 10⁰C.

CHOROBY KORY I DREWNA
Po zakończeniu cięcia wskazane jest wykonanie zabiegu ograniczającego rozwój raków i zgorzeli. Polecamy w tym celu preparat Topsin 500 SC w dawce 1,5 l/ha.

PARCH JABŁONI
Na chwilę obecną presja ze strony parcha jabłoni (Venturia inaequalis) jest niewielka. Fakt ten wynika z racji niedostatecznej dojrzałości askospor. Niemniej warto przygotować się do zabiegów preparatami miedziowymi które ograniczają w dużym stopniu pierwsze infekcje i rozwój parcha.

 

Grusza

NAWOŻENIE POSYPOWE PODSTAWOWE
Grusze wykazują większe zapotrzebowanie na azot i potas niż jabłonie. Wczesną zalecamy od 40 do 50 kg/ha azotu w przeliczeniu na czysty składnik (np. Saletrzak z borem – 120-150 kg/ha) oraz 90-120 kg/ha potasu w przeliczeniu na K2O (np. Siarczan potasu – 180-240).

MIODÓWKA GRUSZOWA
Kiedy temperatura w ciągu dwóch kolejnych dni osiągnie około 15˚C dorosłe osobniki miodówek na gruszach rozpoczną swoją aktywność. W przypadku wystąpienia takich warunków, można wykonać pierwsze zabiegi olejami mineralnymi ograniczające ilość dorosłych miodówek w sadach gruszowych. Podstawowa dawka olejów to 10 litrów/ha. Ważne jest aby rośliny były możliwie jak najdokładniej pokryte cieczą roboczą, gdyż od tego zależy skuteczność zabiegu. Do zabiegu z wykorzystaniem oleju można dodać do 5 kg siarki na ha, co znacznie zwiększy skuteczność zwalczania miodówek. Nie można jednak dodawać siarki kiedy zielone tkanki są już widoczne w pąkach (efekt fitotoksyczności!).

 

Najnowsze komentarze