Temperatura a skuteczność zwalczania szkodników w sadach

Temperatura ma zasadniczy wpływ na uzyskanie wysokiej skuteczności zabiegu insektycydowego. W okresie wiosennego zwalczania szkodników warunki meteorologiczne mogą się gwałtownie zmienić i zaskoczyć właściciela sadu. Dlatego warto sięgać po owadobójcze środki ochrony roślin działające w szerokim zakresie temperatur.

Szkodniki w sadzie

Z początkiem wiosennej wegetacji w uprawach sadowniczych licznie pojawiają się organizmy roślinożerne. Ich intensywne żerowanie na pąkach, kwiatach, liściach oraz zawiązkach owoców przyczynia się do znacznej obniżki wielkości i jakości plonów. W razie licznego występowania koniecznością są więc zabiegi owadobójcze, które zapobiegną stratom.

Szkodniki wykazują aktywność w temperaturach już od kilku stopni Celsjusza, dlatego należy regularnie monitorować uprawę i reagować w zależności od zmian pogodowych na plantacji.

Zmienność temperatur w okresie wiosennym jest w naszym klimacie znaczna. Po okresie ochłodzenia szybko przychodzą dni bardzo ciepłe, z temperaturą powyżej 20°C. Istotne jest zatem, aby dobierać środki owadobójcze wykazujące się skutecznością w szerokim zakresie temperatur, co pozwoli na uzyskanie oczekiwanego efektu.

Insektycydy sadownicze

Skuteczne wykonanie zabiegów owadobójczych, zarówno przy niskich, jak i wysokich temperaturach, możliwe jest za pomocą insektycydu Mospilan 20 SP. To środek zawierający acetamipryd, substancję czynną z grupy pochodnych neonikotynoidów w unikatowej formulacji. Mospilan 20 SP działa w szerokim zakresie temperatur, od 5 do 25°C. Przy tak skrajnych wartościach temperatur wiele insektycydów nie może być zastosowanych. Dlatego użycie Mospilanu 20 SP pozwala na uzyskanie dobrego wyniku w walce ze szkodnikami. 

Zdj. 1 Wybierz Mospilan 20 SP w wyjątkowym PAKU dla sadowników i zyskaj szereg korzyści

Wybierz Mospilan 20 SP w wyjątkowym PAKU dla sadownika i zyskaj szereg korzyści

Najważniejsze zastosowania Mospilanu 20 SP w sadach

Mospilan 20 SP posiada rejestrację w ponad 60 uprawach, w tym rolniczych, sadowniczych, warzywniczych, leśnych. Wśród roślin sadowniczych rejestracja obejmuje wszystkie najważniejsze gatunki drzew owocowych i krzewów jagodowych uprawianych w Polsce:

 • Jabłoń – mszyce, toczyk gruszowiaczek, owocówka jabłkóweczka, owocnica jabłkowa, pryszczarek jabłoniak,  ogrodnica niszczylistka, bawełnica korówka.
 • Wiśnia i czereśnia – nasionnica trześniówka, mszyce.
 • Grusza – owocówka jabłkóweczka, mszyce.
 • Śliwa – mszyce, owocnice śliwowe, owocówka śliwkóweczka.
 • Truskawka – opuchlaki.

Jakie szkodniki w sadzie zwalcza Mospilan 20 SP?

Znacznie rozszerzony zakres zastosowań Mospilanu 20 SP dotyczy sadowniczych upraw małoobszarowych, wśród których są: grusza, śliwa, wiśnia i czereśnia, ale i morela, brzoskwinia, winorośl, borówka wysoka, malina, porzeczki, agrest, leszczyna, orzech włoski, truskawki. Środek ten można zastosować przeciw wszystkim najważniejszym fitofagom wymienionych upraw, zarówno z grupy szkodników ssących, jak i gryzących. Są to:

 • zwójki liściowe,
 • mszyce,
 • śluzownice,
 • ogrodnica niszczylistka,
 • licinek tarniniaczek,
 • pryszczarki,
 • miodówki,
 • kwieciaki,
 • miseczniki,
 • krzywiki,
 • przezierniki

Insektycyd z długą listą zalet

Zastosowanie preparatu Mospilan 20 SP w zalecanych dawkach, pozwala nie tylko skutecznie zwalczyć, w szerokim zakresie temperatur, liczne szkodniki zagrażające sadom, ale także zapewnić bezpieczeństwo pszczołom oblatującym sady w czasie kwitnienia. Środek ten odznacza się bowiem najwyższym profilem bezpieczeństwa dla zapylaczy. Do zalet należy zaliczyć także zróżnicowane działanie na roślinie (powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie) oraz na szkodnika (kontaktowo i żołądkowo), co wydłuża czas oddziaływania i zwiększa skuteczność w zwalczaniu szkodników. Dzięki opisanym zaletom Mospilan 20 SP wpisuje się w wymagania, które stawia przed producentami integrowana produkcja owoców.

Autor: Prof. Jacek Twardowski

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #7 Marcin 2023-04-20 18:13
U mnie Mospilan w żadnej dawcę nie działa
Cytować
-1 #6 Ekonom 2023-04-12 19:32
Cytuję ojojo:
ekonom czy pracujesz w sumiagro? jak robią przekaz to niech odpowiedzą. Kontaktowo przy 5C? Systemicznie przy 5C? Stosowanie przy 5C?
Myślę że warto pytać nawet jak się wie bo nie wszyscy wiedzą.


Cytuję Ekonom:
[quote name="Ort"]Od 5C stosowanie czy działanie? Skoro firma reklamuje to mam nadzieję że odpiszą. Od 5C działania kontaktowo i wgłębnie?


Działa....ale skuteczność kiepska poniżej 12
[/quote

5 st to zero fizjologiczne liścia ,który ledwo funkcjonuje w tej temperaturze

Więc co chcesz podać systemicznie lub wgłębienie przy 5 st????

Nie trzeba o to pytać.... wystarczy podstawowa wiedza
Cytować
+2 #5 Justyna Wasiak 2023-04-12 17:49
Dzień dobry, Mospilan wykazuje działanie od temp. 5 stopni. Substancja rozprzestrzenia się wraz z sokami rośliny i im wyższa temperatura tym szybciej następuję transport substancji co jest związane z fizjologią roślin. Często jednak, i tak dzieje się w tym roku, szkodniki, np. mszyca rozwijają się wcześnie nawet w niższej temperaturze stąd bardzo ważne jest wcześniejsze wykonanie zabiegów tak aby nie dopuścić do rozwoju populacji. Zabiegu nie powinno się wykonywać w temperaturach niższych niż 5 stopni. Po więcej informacji zapraszam na stronę Sumi Agro. Pozdrawiam
Cytować
+2 #4 ojojo 2023-04-12 17:23
ekonom czy pracujesz w sumiagro? jak robią przekaz to niech odpowiedzą. Kontaktowo przy 5C? Systemicznie przy 5C? Stosowanie przy 5C?
Myślę że warto pytać nawet jak się wie bo nie wszyscy wiedzą.


Cytuję Ekonom:
Cytuję Ort:
Od 5C stosowanie czy działanie? Skoro firma reklamuje to mam nadzieję że odpiszą. Od 5C działania kontaktowo i wgłębnie?


Działa....ale skuteczność kiepska poniżej 12
Cytować
0 #3 Ekonom 2023-04-12 11:41
Cytuję Ort:
Od 5C stosowanie czy działanie? Skoro firma reklamuje to mam nadzieję że odpiszą. Od 5C działania kontaktowo i wgłębnie?


Działa....ale skuteczność kiepska poniżej 12
Cytować
0 #2 Ort 2023-04-12 11:02
Od 5C stosowanie czy działanie? Skoro firma reklamuje to mam nadzieję że odpiszą. Od 5C działania kontaktowo i wgłębnie?
Cytować
+3 #1 prof smakosz 2023-04-12 07:34
Mospilan w zalecanych dawkach ma obniżona skuteczność

Od dawna na zachodzie zalecają 0,25
A niektórzy 0,3
Cytować

Powiązane artykuły

Jak pobudzić życie w glebie?

Jak inni radzą sobie z przymrozkami?

X