Zarejestrowano nowy biologiczny fungicyd - Serenade ASO

serenadeJak podaje firma Bayer CropScience w dniu 18.08.2015 uzyskano zezwolenie MRiRW dla nowego fungicydu Serenade ASO. Jest to pierwszy biologiczny środek ochrony roślin w ofercie Bayer CropScience Polska. 

Serenade ASO jest mikrobiologicznym środkiem grzybobójczym o działaniu kontaktowym, w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC), zawierającym szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis i przeznaczonym do stosowania w uprawie truskawki oraz warzyw (marchwi, sałaty, pomidora, papryki oraz oberżyny) przeciwko chorobom grzybowym. Produkt jest oferowany w wygodnej płynnej formulacji, nie ma specjalnych wymogów dotyczących warunków transportu i przechowywania.

Bacillus subtilis QST 713 jest bakterią występującą naturalnie w przyrodzie, wykazującą działanie grzybobójcze oraz fungistatyczne poprzez zakłócenie rozwoju grzybni w wyniku kontaktu z patogenem na powierzchni roślin i wytwarzanie substancji, które zakłócają funkcjonowanie błon komórkowych grzybów. Bacillus subtilis QST 713 konkuruje także z patogenami o przestrzeń życiową i składniki odżywcze oraz indukuje systemiczną odporność rośliny.
Zgodnie z etykietą, Serenade ASO wykazuje działanie w zwalczaniu szarej pleśni i alternariozy we wspomnianych powyżej uprawach ogrodniczych. Bayer CropScience dysponuje badaniami, potwierdzającymi skuteczność tego środka przeciwko innym patogenom grzybowym i chorobom bakteryjnym. Obecnie przygotowywany jest wniosek rejestracyjny o rozszerzenie etykiety o kolejne uprawy i patogeny.

Jak podkreślają przedstawiciele BCS, zalety stosowania Serenade ASO to skuteczne działanie zapobiegawcze, bezpieczeństwo dla środowiska i konsumenta, przydatny w integrowanych programach ochrony, spełnia wymogi rolnictwa ekologicznego, zero pozostałości, brak okresu karencji . Serenade ASO jest fungicydem sprzedawanym w wielu krajach Europy Zachodniej. W Polsce produkt będzie dostępny u partnerów handlowych Bayer CropScience w sezonie 2016.

Powiązane artykuły

Pszczoły zastąpią opryskiwacz

Znów popada

Sadownicy polują

X