sliwy owoce prazoneBez odpowiedniego zabezpieczenia zaatakowane przez brunatną zgniliznę śliwy, mogą stracić znaczną część plonu. Niezbędne są więc lustracje i odpowiednia ochrona.

Obecność tej choroby można zaobserwować na śliwach już w czasie ich kwitnienia (chociaż w dużo mniejszym stopniu, niż na wiśniach). Objawy przejawiają się głównie w zasychających kwiatach oraz zamierających pędach.

Podczas dojrzewania owoców porażonych zgnilizną, zauważamy pojawiające się na ich skórce brunatne plamy, które stopniowo obejmują cały owoc. Gdy śliwka całkowicie zgnije, marszczy się i zasycha. Powstaje mumia, będąca głównym siedliskiem choroby.

Naszym zadaniem jest bezwzględne zbieranie pozostałych na drzewach lub leżących na ziemi zmumifikowanych owoców oraz wycinanie porażonych pędów. Niedopuszczalnym jest pozostawienie ich na plantacji.

Zapobiegawczo stosować powinniśmy także od końca kwitnienia, aż do zbioru preparaty zawierające fungicydy (w przypadku śliw najczęściej polecany jest Topsin). Jeśli nasz sad jest porażony w stopniu znacznym, zabiegi powinniśmy kontynuować także po zerwaniu owoców (3 – 4 razy).

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia