Zwalczanie przędziorków i pordzewiaczy w sadzie

Zbliża się wiosna, a wraz z nią pierwsze zabiegi. Na początku sezonu często trzeba podjąć decyzję o zwalczaniu przędziorków. Ostatnimi laty popularność zyskały zabiegi olejami parafinowymi – bardzo skuteczne i bezpieczne dla środowiska, o ile przeprowadzone są w optymalnym terminie i optymalnych warunkach. Preparaty te zwalczają jaja zimowe przędziorka owocowca, lecz jego kuzyn – przędziorek chmielowiec – zimuje w postaci zapłodnionych samic i na niego już oleje nie podziałają. Niestety, zabieg preparatem olejowym wymaga również bardzo dobrego "timingu", tj.: idealnego zgrania terminu wykonania zabiegu z warunkami pogodowymi.

Przędziorki zaczynają się wykluwać z jaj gdy wczesną wiosną temperatury przekroczą kilkanaście stopni, będzie piękny słoneczny dzień i wtedy właśnie należy przeprowadzić zabieg. Położony wówczas olej zaklei jaja, odcinając je od dostępu tlenu, doprowadzając do ich uduszenia. Jednak wiosny ostatnio są mało sprzyjające dla sadowników. Często występują przymrozki, wieją silne wiatry a dłuższe okresy słonecznej pogody (tak sprzyjającej wylęganiu przędziorków), to rzadkość. W efekcie ciężko jest znaleźć odpowiednie okno pogodowe na zabieg, szkodniki wylęgają się falami a olej zabija tylko jaja, na kolejne stadia przędziorków już nie działając. Wówczas musimy sięgnąć po sprawdzone produkty, zwalczające wszystkie stadia rozwojowe tych owadów, zwalczające również budzące się ze snu samice przędziorka chmielowca oraz pordzewiacze. Takim rozwiązaniem jest zastosowanie mieszaniny Ortus 05 SC + Nissorun Strong Strong 250 SC.

Jak pozbyć się szkodników z drzew

Ortus zwalcza wszystkie stadia za wyjątkiem jaj zimowych, natomiast Nissorun Strong uzupełnia go, zwalczając właśnie te jaja. W latach gdy wiosną dochodzi do częstych zmian pogodowych, fale ocieplenia przeplatają się z falami ochłodzenia, często z jednych jaj wylęgają się już młode larwy a inne, mniej ogrzane przez słońce, jeszcze czakają na swój moment. W takiej sytuacji, przed kwitnieniem (kiedy to powinniśmy się już pozbyć tych szkodników z drzew), mamy cały przekrój faz rozwojowych tych szkodników w sadzie, od jaj zimowych poprzez larwy aż po osobniki dorosłe. Wówczas zastosowanie mieszaniny Ortus 05 SC + Nissorun Strong 250 SC gwarantuje nam pozbycie się wszystkich szkodników z sadu. Warto również nadmienić, że późniejszy (w porównaniu do zabiegu olejem), termin zabiegu mieszaniną Ortus+Nissorun Strong, pozwala na znalezienie lepszego okna na wykonanie zabiegu. Póżniejsza wiosna na ogół ma dłuższe okresy ocieplenia oraz mniej porwiste wiatry. Efektywność pokrycia jest większa i zabieg jest skuteczniejszy. Dla zwiększenia pewności pokrycia drzew dobrze jest użyć wysokich dawek cieczy roboczej, nawet do 1000 l/ha.

Skuteczność w mieszaninie z olejami

Jeśli natomiast decydujemy się na zabieg olejem, to śmiało możemy do oleju dodać preparat Nissorun Strong 250 SC (połowę dawki rejestracyjnej). Można wówczas obniżyć dawkę oleju parafinowego, tym samym zmniejszając ryzyko fitotoksyczności jego zastosowania na liściach. Otrzymana mieszanina jest dużo skuteczniejsza niż zastosowany olej solo i bardziej bezpieczna dla młodziutkich, delikatnych, zielonych tkanek, dopiero rozwijających się, liści. Warto tutaj zaznaczyć, że zabieg mieszaniną oleju + Nissorun Strong 250 SC można wykonać trochę później niż zabieg olejem solo. Nissorun Strong 250 SC zabija nie tylko jaja zimowe, ale również pośrednie stadia rozwojowe szkodnika poza stadium dorosłym. Olej solo zabija tylko jaja zimowe. W sytuacji niepewnej pogody wczesną wiosną, kiedy część jaj już się wykluła a część jeszcze nie, to sięgnięcie po taką mieszaninę zapewni nam dużą skuteczność zabiegu oraz pozwoli na wybranie optymalniejszego terminu zabiegu.

Sad wolny od przędziorków

Czasem, gdy lato przychodzi wyjątkowo upalne i suche, dochodzi do dużej gradacji przędziorków i pordzewiaczy. Wówczas ich zwalczanie jest wyjątkowo trudne, ponieważ na drzewach mamy w zasadzie wszystkie ich stadia rozwojowe i odbudowanie zwalczanej populacji następuje błyskawicznie. Należy wtedy sięgnąć po preparat Ortus 05 SC, zwalczający wszystkie ruchome stadia rozwojowe przędziorków jakie latem możemy spotkać oraz wszystkie ich gatunki a także pordzewiacza. W efekcie zastosowania tego produktu, jednym zabiegiem pozbędziemy się przędziorka owocowca i chmielowca oraz pordzewiaczy, na okres nawet do dwóch miesięcy.

Dzięki preparatom Ortus 05 SC oraz Nissorun Strong 250 SC zwalczanie nawet niewidocznego przeciwnika może być łatwe i skuteczne.

Powiązane artykuły

Choroby przechowalnicze puszczone z dymem [Video]

Co jeszcze dadzą sobie wmówić sadownicy?

Sadownicy mogą mieć wpływ na ceny jabłek!

X