Wczesne odmiany czereśni

czeresnia EarliseNajlepiej znaną i najbardziej wartościową odmianą czereśni o wczesnym terminie dojrzewania jest ‘Burlat’. Ma on atrakcyjne, ciemnoczerwone, jędrne owoce o średniej masie wynoszącej 6,5-7,0 g. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się odmiany o terminie dojrzewania zbliżonym do ‘Burlata’, ale o większych owocach.

Interesującymi odmianami wczesnymi o owocach osiągających masę ok. 9 g, a w sprzyjających warunkach nawet większą są: ‘Earlise’, ‘Jacinta’ i ‘Kasandra’.

Odmiana ‘Earlise’ pochodzi z Francji. Jej drzewa rosną dość silnie, kwitną wcześnie i plonują średnio obficie. Owoce dojrzewają zwykle 2-3 dni wcześniej niż owoce ‘Burlata’. Są atrakcyjne, ciemnoczerwone, osadzone na dość krótkiej szypułce. Niestety ich skórka jest bardzo podatna na pękanie w czasie opadów deszczu. Decydując się na uprawę tej odmiany należy więc rozważyć montaż osłon przeciwdeszczowych.

‘Jacinta’ i ‘Kasandra’ to nowe odmiany czereśni otrzymane w Czechach. Drzewa odmiany ‘Jacinta’ rosną średnio silnie, kwitną dość późno, plonują regularnie, ale w pierwszych latach po posadzeniu średnio obficie. Owoce dojrzewają 2–5 dni po odmianie ‘Burlat’. W sprzyjających warunkach mogą osiągać nawet 10-12 g. Mają one bardzo atrakcyjny, sercowaty kształt i osadzone są na długich szypułkach. Okrywa je ciemnoczerwona skórka, której podatność na pękanie jest zbliżona do odmiany ‘Burlat’.

Drzewa odmiany ‘Kasandra’ rosną średnio silnie, wcześnie wchodzą w okres owocowania i bardzo dobrze plonują. Owoce dojrzewają prawie równocześnie z owocami odmiany ‘Burlat’. Są atrakcyjne, ciemnoczerwone, bardzo smaczne. Warto podkreślić małą podatność ich skórki na pękanie. Niestety ich miąższ jest mniej jędrny niż miąższ odmian: ‘Jacinta’, ‘Earlise’ czy ‘Burlat’.

Powiązane artykuły

Średnio wczesne odmiany wiśni

Gruszka Sissy – rewelacyjna odporność

Najmniej zawodne odmiany czereśni

Sadownicy polują

X