Średnio wczesne odmiany wiśni

MorinaW grupie wiśni o średnio wczesnym terminie dojrzewania warto zwrócić uwagę na odmiany: ‘Debreceni Bötermö’, ‘Lucyna’, ‘Morina’. Ich owoce zbiera się od kilku do kilkunastu dni przed owocami odmiany ‘Łutówka’. Drzewa tych odmian są wytrzymałe na mróz i mało podatne na choroby. Szczególnie wysoką zdrowotnością drzew wyróżnia się niemiecka odmiana ‘Morina’. Z przeprowadzonych badań wynika, że drzewa tej odmiany nawet przy ograniczonej ochronie chemicznej są mało podatne na choroby. Jej drzewa plonują corocznie, ale w jednym roku owocowanie jest dobre, w innym średnio dobre. Owoce osiągają masę 5-5,5 g i są okrągłe, lekko spłaszczone na wierzchołkach. Okrywa je ciemnoczerwona skórka z wyraźnymi przetchlinkami. Miąższ jest jędrny, dość kwaśny, średnio smaczny. Owoce są przydatne przede wszystkim na przetwory.

‘Debreceni Bötermö’ to odmiana węgierska. Jej owoce osiągają masę 6–7 g i mają sercowaty kształt. Okrywa je czerwona skórka. Miąższ jest jasnoczerwony, dość jędrny, słodko-kwaśny, bardzo smaczny. Jest to odmiana deserowa o wysokiej jakości owoców. Niestety w warunkach klimatycznych naszego kraju plonuje nieregularnie.

W przeciwieństwie do niej dobrym i regularnym plonowaniem wyróżniają się drzewa polskiej odmiany ‘Lucyna’. Owoce osiągają masę około 5 g i są kuliste, lekko spłaszczone na wierzchołkach. Okrywa je ciemnoczerwona skórka. Miąższ jest stosunkowo luźny, kwaśno-słodki. Owoce tej odmiany są przydatne do bezpośredniego spożycia i na przetwory.

Powiązane artykuły

Gruszka Sissy – rewelacyjna odporność

Najmniej zawodne odmiany czereśni

Czereśnie o jasnej skórce

X