Kwieciak malinowiec (Anthonomus rubi)

Biologia
Kwieciak malinowiec jest to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych o długości 2,5-3 mm  czarnobrązowy, pokryty łuskami, bez plam i przepasek na pokrywach. Larwy są białe, pękate, bez nóg z brązową głową, zgięte w kształcie litery C. Szkodnik ten żeruje na malinie, truskawce, jeżynach, poziomkach oraz róży, ale larwy mogą się rozwijać tylko na malinach i truskawkach. Zimują chrząszcze kwieciaka malinowca pod opadłymi liśćmi, w szczelinach kory drzew lub w glebie na głębokości kilku centymetrów. Chrząszcze wychodzą z miejsc zimowania w kwietniu, gdy temp. podniesie się do +12°C i żerują na liściach i pąkach kwiatowych. Duże szkody powoduje składanie jaj przez samice, które składają po 1 jaju do wnętrza pąków kwiatowych, których szypułkę podgryzają do połowy. Powoduje to zahamowanie wzrostu pączka i jego podwiędnięcie. Następnie larwa wygryza wnętrze pączka i rozwija się w nim. Uszkodzone pączki zasychają i opadają. Larwy przepoczwarczają się wewnątrz opadłego pączka, a wylot chrząszczy przypada na przełom czerwca i lipca. Przez pewien czas kwieciak malinowiec żeruje na liściach i owocach, po czym szuka kryjówek na zimę.  

Szkodliwość
Zdarza się, że wiosną kwieciak malinowiec może zniszczyć wszystkie pączki kwiatowe na całej plantacji. Największe szkody wyrządza w latach, kiedy występuje chłodna wiosna oraz jest słabe kwitnienie drzew. W celu określenia progu szkodliwości kwieciaka malinowca, przed kwitnieniem i na początku kwitnienia należy zbadać 4 próby po 50 kwiatostanów strząsając losowo chrząszcze na podstawioną płytkę. Próg szkodliwości dla tego szkodnika wynosi 2 chrząszcze na 200 kwiatostanów.

Zwalczanie
W celu zwalczania kwieciaka malinowca obecnie zarejestrowane są następujące preparaty:
-    Agria-Lambda Cyhalotryna 050 CS,    
-    Alpha Gold 100 EC,
-    Arkan 050 CS,
-    Bulldock 025 EC,    
-    Decis Mega 50 EW,    
-    Fastac 100 EC,    
-    Golden Alpha 100 EC,    
-    Jetstac 100 EC,    
-    Karate Zeon 050 CS,    
-    Kirkuk B 050 CS,    
-    Kung-Fu 050 CS,
-    LambdaCe Z 050 CS,
-    Pilar-Lambda-Cyhalotryna 050 CS,
-    Sherpa 100 EC,
-    Sumi-Alpha 050 EC,
-    Tak Tak 100 EC.
Przed zastosowaniem w/w preparatów wskazane jest zapoznanie się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania.
 

Powiązane artykuły

Agrilus mali – zagrożeniem dla jabłoni w Europie?

Miodówka – problem sadów gruszowych