Biologia
Jest to motyl o rozpiętości skrzydeł do 10 mm. Skrzydła pierwszej i drugiej pary są wąskie z brązowymi plamkami w tylnej części oraz długą strzępiną. Jaja są białoseledynowe i owalne. Gąsienica jest szklistobiała lub szklistożółta o długości 6 mm. Zimują dorosłe motyle w naturalnych kryjówkach. Wylatują w kwietniu, następnie samice składają jaja na dolnej skórce młodych liści. Żerowanie gąsienicy trwa około 2 tygodnie, po czym opuszcza ona liść w celu utworzenia na niżej położonym liściu oprzędu w kształcie hamaka. W ciągu całego sezonu wegetacyjnego występuje 3 pokolenia tego szkodnika.

Szkodliwość
Wystrój wężowiaczek najczęściej żeruje na jabłoniach, czereśniach, wiśniach oraz na gruszach i głogach. Gąsienice tego agrofaga żerują w tkance miękiszowej liści i powodują powstawanie długich, bo nawet do 15 cm wężowatych min. Gąsienice przegryzają nerwy liści, co prowadzi do zasychania blaszki liściowej. W jednym liściu może rozwinąć się nawet 15 gąsienic tego szkodnika.

Zwalczanie
Gradacje wystroją wężowiaczka występują bardzo rzadko. Owady minujące liście, do których należy ten szkodnik, w dużym stopniu są ograniczane przez organizmy pożyteczne.
 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin