Biologia
Jest to roztocz, którego amica jest owalna – 0,4-0,6 mm, a samiec ma ciało w kształcie wydłużonego rombu. Ciało dorosłego roztocza jest żółtozielone, z dwiema ciemnymi plamami po bokach oraz czterema odnóżami. Zimujące samice są czerwone. Jaja na początku są bezbarwne, a później jasnożółte. Larwa jest koloru zielonkawego i ma 3 pary odnóży. Zimują zapłodnione samice w szczelinach kory pod warstwą pajęczyny, w ściółce pod drzewami albo w glebie. Następnie w maju opuszczają kryjówki i zaczynają żerowanie oraz składanie jaj od 80 do 200 sztuk na dolnej stronie liści. W ciągu całego sezonu wegetacyjnego rozwija się 4-5 pokoleń tego szkodnika.

Szkodliwość
Przędziorek owocowiec żeruje na wielu gatunkach drzew i krzewów owocowych. Larwy i postacie dorosłe wysysają sok z komórek roślin, w wyniku czego u podstawy liścia wzdłuż głównego nerwu, a później na całej powierzchni blaszki liściowej pojawiają się żółte plamy. Liście robią się szare, żółkną, brązowieją i zasychają. Drzewa opanowane przez przędziorka chmielowca słabo kwitną i gorzej owocują. Bardzo licznemu występowaniu tego szkodnika sprzyja sucha i upalna pogoda.

Zwalczanie
W celu określenia progu zagrożenia przez przędziorka chmielowca, należy w okresie różowego pąka kwiatowego przejrzeć spodnią stronę 200 liści – po 1 rozetce z 40 losowo wybranych drzew. Próg zagrożenia wynosi więcej niż 3 formy ruchome na liść. Obecnie do zwalczania przędziorka chmielowca zarejestrowane są następujące preparaty:
- Omite 30 WP,
- Omite 570 EW,
- Magus 200 SC.
Przed wykonaniem zabiegu wskazane jest zapoznanie się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin