Owocówka południóweczka coraz bardziej szkodliwa w sadach

Owocówka południóweczka (Grapholita molesta, Cydia molesta, Laspeyresia molesta) jest motylem z rodziny zwójkowatych wpisanym w Polsce na listę organizmów kwarantannowych. Pochodzi z Azji z obszarów klimatycznych strefy umiarkowanej. Występuje głownie na brzoskwiniach, ale także na gruszach, jabłoniach, pigwie, morelach, śliwach.
Zimują osobniki dorosłe. Szaro-brązowe owady mają do 16 mm długości i składają szarawe jaja na liściach. Po kilku dniach wylęgają się małe białe larwy, wchodzą do pędów i żerują wewnątrz, przechodząc 5 stadiów larwalnych. Cykl życiowy owocówki trwa 4-7 tygodni. Następne pokolenia (w sumie do 3 rocznie w strefie klimatu umiarkowanego) wgryzają się do owoców.

Szkodnik ten występuje w Szwajcarii od wielu lat i powoduje coraz poważniejsze szkody w uprawie brzoskwiń. Inne źródła podają, że obserwowano go także w Austrii, Niemczech, Francji, na Węgrzech oraz w krajach bardziej wysuniętych na południe jak Włochy, a także w Afryce, Ameryce i Australii.
Corocznie bardziej uszkadza zwłaszcza gatunki sadownicze i niebezpieczny jest także w szkółkarstwie i młodych nasadzeniach, gdyż larwy żerują w pędach drzewek.
Trwają intensywne prace nad opracowaniem planu zwalczania opartego na feromonach i preparatach wirusowych. Wykorzystywane są substancje zapachowe, jakie stosuje się wobec Grapholita lobarzewskii. Naukowcy poszukują innych metod i opracowują strategię zrównoważonej ochrony w ramach integrowanej i ekologicznej produkcji.

Źródło: AGROSCOPE, fruchtportal.de, owoce24h.net.pl

Powiązane artykuły

Agrilus mali – zagrożeniem dla jabłoni w Europie?

Miodówka – problem sadów gruszowych