Zagrożenia powodziowe w naszym kraju są problemem szczególnie uciążliwym. Dotyczy to wielu rejonów Polski. Prace melioracyjne zwykle nie są prowadzone a wały przeciwpowodziowe pozostają w opłakanym stanie. Okazuje się jednak, że coś tak niepozornego jak zwykła trawa może być cichym sprzymierzeńcem człowieka w tym względzie. Jak donosi BBC, naukowcy z Wielkiej Brytanii wyhodowali zupełnie nową krzyżówkę traw, która jest w stanie zapobiegać podtopieniom.

Krzyżówka ta chłonie wodę tak skutecznie, że może w znaczący sposób zmniejszać skutki ulew grożących powodzią. W znanym czasopiśmie naukowym Scientific Reports zamieszczono artykuł naukowców z James Hutton Institute w Aberdeen w Wielkiej Brytanii. W opracowaniu tym opisano przeprowadzone badanie, jedno z wielu przeprowadzonych w trakcie realizacji wieloletnich projektów nad tworzeniem nowych odmian traw. Jak się okazuje, nowych odmian wytworzono tak wiele, że właściwości większości z nich dotychczas jeszcze porządnie nie sprawdzono. Kit Macleod z James Hutton Institute, będący jednym z autorów tegoż artykułu oświadczył więc, że zdecydowali się wykonać serię eksperymentów by sprawdzić, jak te nowe odmiany traw sprawdzą się w hodowli. Celem było przetestowanie ich nie tylko z perspektywy rolnika, ale też m.in. przy ograniczaniu spływu wody.

Dokończenie: https://www.eko-uprawy.pl/rolnictwo/rolnictwo-ekologiczne/rolnictwo-baza-wiedzy/448-nowa-krzyzowka-trawy-zapobiegajaca-powodziom-i-podtopieniom

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin