Jak zaistnieć na rynku? Wyróżnić się. Przede wszytskim jakością i marką, ale jak widać, można przyciągnać również wyjątkowym sposobem produkcji. Co wyróżnia jabłka sprzedawane w cenie ponad 5 euro za cztery sztuki? Włoskie jabłka Melannurca Campana mieliśmy okazję posmakować na targach Fruit Logistica 2018 w Berlinie. Owoce zrywane są jako niedojrzałe, po czym kilkanaście dni leżakują na wyściółce ze słomy, gdzie zdobywają wybarwienie i „niepowtarzalny” smak. Taki proces dojrzewania zapewnia im również niezwykle prozdrowotne właściwości.

Trzeba powiedzieć, że Melannurca Campana z całą pewnością wyróżnia się wyglądem zewnętrznym i smakiem, chociaż na pewno nie wszystkim przypadnie do gustu. Jabłka są całkowicie wybarwione, skórka jest matowa o różowym zabarwieniu. Jeśli chodzi o teksturę miąższu – niska jędrność i sprawia wrażenie „zwiędniętego”. W smaku przypomina leżące kilka dni pod drzewem Lobo (w moim odczuciu). W zapachu wyraźnie wyczuwalny jest fakt leżakowania na słomie. Cena? W supermarkecie nawet około 5,30 euro za 4 sztuki (!).

W ten sposób uprawiane są dwie odmiany: Annurca i Rossa del Sud. Co decyduje o ich wyjątkowości? Jedyny w swoim rodzaju jest proces wybarwiania. Zbiór odbywa się ręcznie, a owoce umieszcza się na ziemi na wąskich pasach o szerokości nie większej niż 1,50 m, gdzie poddaje się je tradycyjnemu zabiegowi wybarwiania. Proces ten jest obowiązkowy dla obu odmian i polega na układaniu jabłek najczęściej na wyściółce ze słomy lub siana, aby mniej zabarwiona część owoców była wystawiona na działanie światła. Jabłka są obracane co kilka dni.  Każda działka jest chroniona siatką przeciwgradową, która działa również jako ochrona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, co mogłoby nieodwracalnie uszkodzić owoc. Ten etap trwa od 20 do 50 dni, ale nie dłużej niż do 15 grudnia.

Dzięki zastosowaniu niespotykanego procesu, jabłka Melannurca są dużo zdrowsze niż tradycyjne, ponieważ zawierają dużo więcej (od 2 do 4 razy) procyjanidyn, wykazujących działanie przeciwutleniajce, przeciwkancerogenne, zapobiegające chorobie niedokrwiennej serca i działające przeciwbakteryjnie. Według badań, już w ciągu 8 tygodni spożywania tych jabłek, poziom cholesterolu we krwi może się znacznie obniżyć.

Ostatnio trafiliśmy w sieci na informację, że jedzenie jabłek Mellanurca ogranicza wypadanie włosów podczas zabiegów chemioterapii! Badania prowadzone przez Uniwersytet w Neapolu dowodzą, że przez podawanie dużej dawki suplementu zawierającego ekstrakt z jabłek osobom z chorobą nowotworową na miesiąc przed chemioterapią i kontynuowanie podawania w trakcie cyklu, sprawiło, że u niektórych pacjentów nie zaobserwowano wypadania włosów. 

Od 2006 Melannurca Campana posiada Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG), będące europejskim znakiem przyznawanym produktom regionalnym wyjątkowej jakości, o nazwie nawiązującej do miejsca w którym jest wytwarzany i podkreślającej ich związek z tym miejscem. Produkcja jabłek Melannurca rośnie w postępie od 7-10% rocznie.

Jak zdobywać rynek? Wyróżniając się. Najlepiej wysoką jakością, ale i marką. Jabłka markowe uznawane są przez konsumentów  za towar premium, o czym świadczy również cena, jaką gotowi są zapłacić. Widać to na przykładzie jabłek Melannurca.