Gruszki lepsze niż jabłka?

Gruszki dobrze sprzedają się na europejskich rynkach – na początku sezonu po 40 eurocentów/kg, a obecnie po 45, a nawet 50 eurocentów/kg. Dobra koniunktura na te owoce spowodowana jest popytem w Rosji. Problemem jest tylko wzrost cen transportu.

Zimą do Rosji trafiają znaczące ilości gruszek z Argentyny. Zagrożeniem dla europejskiego eksportu jest także ugruntowana pozycja Polski, jako dostawcy jabłek, ale coraz częściej także gruszek.
Konsumenci w Rosji preferują jabłka duże, 85+, głównie odmiany ‘Jonagold’. Eksporterzy z Europy zachodniej obecnie z trudem docierają na wschodnie rynki z powodu lepszego  sezonu w polskim sadownictwie. Oferujemy ponadto jabłka w niższych cenach, a koszty transportu nie są tak wysokie, więc trudno nas wyprzeć z rynku. Eksporterzy z Zachodu mają jednak nadzieję, że pod koniec sezonu uda im się wyeksportować niewielkie ilości tych owoców do Rosji. Firmy eksportowe poszukują więc nowych rynków zbytu, ale nie jest to łatwe, dlatego że każdy kraj ma swoje preferencje co do smaku i wyglądu jabłek.

Źródło:  freshplaza.com
 

Powiązane artykuły