Jabłka i gruszki na świecie w maju 2012

Sprzedaż gruszki w Europie była szybka, zwłaszcza w Rosji, w związku między innymi z malejącą podażą lub mniejszym zapotrzebowaniem na odmiany ‘Triumf Packhama’ i ‘Abate’. Cena 'Konferencji' w tej sytuacji była zadowalająca. Na rynku rosyjskim ceny gruszki są raczej stabilne, choć nieco niższe niż w latach poprzednich.  
 
Polski eksport do Rosji zmniejsza szanse na wysyłkę jabłek z innych krajów Europy, w związku z tym poszukiwano rynki zbytu w Afryce Północnej. ‘Golden Delicious’ i ‘Jonagold’ sprzedają się z pewnym trudem i konieczna jest elastyczność cenowa, natomiast ‘Fuji’ i ‘Breaburn’ nie wymagają wielu zabiegów związanych ze zbytem.
Zaimportowano o około 30% jabłek mniej z Półkuli Południowej, tylko Chile wysłało do Europy więcej owoców tego gatunku. 
 
‘Gala’ europejskiego pochodzenia wciąż jest na rynku, a jej podaż i sprzedaż jest niższa niż w ubiegłym roku. Ceny na tę odmianę są stabilne, ale jabłka o mniejszej średnicy sprzedają się gorzej.  
 
Stany Zjednoczone 
Na rynku amerykańskim oferowanych jest wiele odmian lokalnych gruszek, popyt jest umiarkowany, a ceny hurtowe stabilne, wyższe dla niektórych odmian niż rok temu. Średnia cena owoców tego gatunku oferowanych przez największych detalistów wynosi: 1,20 USD/kg – Williams, 1.27 USD/kg – Anjou. 
Popyt na jabłka jest umiarkowany, a ceny rosną, np. ‘Gali’. Dla importowanych odmian: ‘Gala ‘i ‘Granny’ ceny są stabilne oraz wyższe niż rok i dwa lata temu. Średnio wynosi ona: 1.30 USD/kg – ‘Gala’, 1,31 USD/kg – ‘Red Delicious’ i 1,30 USD/kg – ‘Pink Lady’. 
 
Źródło: Secretaría de Agricultura, sefrn.gov.ar 
 

Powiązane artykuły