Są już polskie truskawki to znaczy, że wiosna w pełni

Na rynkach hurtowych już pojawiły się pierwsze polskie truskawki. Nie są jeszcze całkowicie wybarwione, ale smakują wybornie - informują dostawcy z rynków hurtowych w Broniszach, Radomiu, Poznaniu i Rzeszowie.
W porównaniu do cen sprzed roku w Broniszach i Radomiu jest taniej aż o 15%, w Poznaniu cena taka jak rok temu.  W ofercie hurtowej, na polskich rynkach hurtowych truskawki sprzedawane są w cenie od 15 do 18 zł za kilogram.

Pomimo dużych dostaw truskawek importowanych Polscy kupują nasze, bo owoce pochodzące z polskich plantacji smakują jak żadne inne mówi Anna Brzęk-Szela z Rynku Hurtowego w Rzeszowie. Pierwsze dostawy krajowych truskawek znikają jak świeże bułeczki. Niestety jest ich jeszcze bardzo mało.
W Broniszach polskie truskawki sprzedawane są po 17-18 zł za kilogram (ceny hurtowe), w Radomiu po 17 zł  i po tyle samo w Poznaniu. Owoce pochodzą ze szklarni i spod osłon.
Nie ma jeszcze tych pierwszych wiosennych owoców na rynkach we Wrocławiu, Gdańsku i w Lublinie.
Jak zwykle najpóźniej pojawią się one na północy kraju, ale będą tam jeszcze długo po tym jak na Mazowszu już te owoce się skończą – informuje Andrzej Michalik z gdańskiego Renku.
Pierwsze truskawki jeszcze w bardzo małych ilościach pojawiły się 10 maja na Wielkopolskiej Gildii czyli na poznańskim rynku hurtowym, informuje Arkadiusz Dyrlica, cena to 17 zł za kilogram, ale kolejne dni na pewno przyniosą spadek cen.
Na radomskim Rynku dostawy pochodzą z okolic Kozienic, a w porównaniu do cen sprzed roku jest taniej. Pierwsze partie, podobnie jak rok temu  to około 200-300 kilogramów dziennie – dodaje Michał Cheda.
Oczywiście  jeszcze cały czas w ofertach handlowych są truskawki importowane z Hiszpanii, Grecji i Węgier. Zdaniem specjalistów w tym roku nie powinno zabraknąć owoców z polskiej produkcji. Każdy kolejny, ciepły dzień  zwiększa dostawy tych tak charakterystycznych dla Polski owoców.

Rosną także dostawy krajowych nowalijek, kapusty (2-2,50 zł za szt.), kalafiorów (4 zł/ szt.),  pomidorów( 6-7,50 zł/ kg) i ogórków (4zł/kg). Od tego tygodnia jest już w sprzedaży krajowa sałata lodowa w cenach takich jak importowana czyli około 3 zł. główkę.

Informacja prasowa, Małgorzata Skoczewska, Rzecznik prasowy WR-SRH SA w Broniszach
 

Powiązane artykuły