vanArkelDoradca sadowniczy Peter van Arkel, w informacji dla portalu freshplaza.com, podaje stawki jakie uzyskują polscy i zachodnioeuropejscy sadownicy za jabłka do przetwórstwa. W Polsce, cena potwierdzona przez zakłady przetwórcze w sierpniu wynosi 8 eurocentów za kg jabłek. Jak podkreśla van Arkel jest to wartość o 0,06 euro wyższa od ubiegłorocznej. Tymczasem zakłady przetwórzcze w zachodniej Europie oferują cenę na poziomie 0,12-0,13 euro/kg.

Pomimo dużych ubiegłorocznych zbiorów, przemysł jest w znacznym stopniu zainteresowany zakupem surowca, gdyż zapasy koncentratu nie są duże. Koncentrat wytworzony z ostatnich partii owoców w 2014 r. jest bardzo słodki, dlatego zakłady chętnie skupują pierwsze jabłka, aby uzyskać kwaśniejszy koncentrat soku jabłkowego.

Jak mówi P. van Arkel, sadownicy w Polsce są raczej zadowoleni z przebiegu minionego sezonu. W tym roku zbiory będą podobne do ubiegłorocznych, ale negatywny wpływ może mieć susza panująca w Polsce tego lata. Około 40 proc. polskich sadowników nie może nawadniać sadów, ale są to zwykle producenci jabłek do przetwórstwa.

Przeczytaj także: Blog prof. Eberharda Makosza: Rośnie zainteresowanie uprawą Idareda. Czy to uzasadnione?

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia