Innowacje: Piwo z jabłek dojrzewających 10 dni po zbiorze

melannurcajablkaJak podaje serwis ilmattino.it w drugiej połowie września na włoski rynek trafi zupełnie nowy produkt – regionalne piwo do którego produkcji, oprócz jęczmienia i chmielu, zostaną wykorzystane także jabłka, posiadające Chronione Oznaczenie Geograficzne – Melannurca. Nowe piwo będzie wytwarzane zgodnie z tradycyjną sztuką piwowarską, i zanim trafi do konsumentów będzie leżakowało w beczkach używanych przy produkcji wina Aglianico. W ramach innowacyjnego projektu planowana jest produkcja 4 rodzajów piwa.

Jabłka Melannurca, zbierane w Kampanii, są jedną z najbardziej znanych marek jabłek we Włoszech. Ich niezwykłość polega na sposobie traktowania pozbiorczego owoców. Zbiera się je niedojrzałe, a następnie rozkłada na ziemi, pod siatkami cieniującymi, gdzie przez około 10 dni dojrzewają, przy czym 2-3 krotnie, obraca się ręcznie każdy owoc, dla uzyskania równomiernego rumieńca.

Produkcja piwa BirTa została opracowana w ramach współpracy uniwerstytetu w Neapolu i Salerno, a także stowarzyszeń Maneba, Terravecchia i Agrimpresa Service.

Zobacz także: Filmowa relacja z włoskich targów Macfrut 2014

Powiązane artykuły