maszyna przeciwmrozowaFirma Shillinger proponuje producentom ośmiopłatowy mobilny wiatrak Tow and Blow, którego głównym zadaniem jest ochrona przeciwprzymrozkowa obszaru do 5ha. Dodatkowymi funkcjami są chłodzenie i suszenie drzew. – Oprócz podstawowej funkcji, jaką jest ochrona przed mrozem, nasza maszyna może również schładzać sad podczas upałów, a także w zależności od potrzeb wietrzyć i osuszać drzewa. Często zdarza się bowiem, że producent chce zbierać suche owoce, a pogoda to utrudnia – mówi w rozmowie z e-sadownictwo Heike Schmidt, asystentka zarządu firmy.

Działanie maszyny opiera się na zasadzie konwekcji. Podczas przymrozku ciepłe powietrze unosi się ku górze, pozostawiając zimne przy gruncie. Jak mówią producenci, wymuszona przez nich cyrkulacja miesza ciepłe powietrze z zimnym, dzięki czemu najbardziej zagrożona powierzchnia przy gruncie zostaje wyraźnie ocieplona.

Do wyboru mamy dwie opcje napędu: 1. dwucylindrowy silnik benzynowy Honda 25 KM, który generuje prędkość powietrza na poziomie 21 m/s – w przypadku tego wariantu ochronimy 4ha. 2. trzycylindrowy silnik diesel Kohler 30 KM, prędkość powietrza 24 m/s, a chroniony obszar zwiększa się do 5ha. Zużycie paliwa to ok. 5 – 6 litrów na godzinę. Maszyna posiada także możliwość autostartu, poprzez wmontowany czujnik temperatury. Generowany hałas jest niewielki – 3 Db w odległości do 300 m od urządzenia.

Wiatrak nie wymaga skomplikowanej instalacji, można go także łatwo przewozić za pomocą ciągnika, z racji czego pozwala chronić różne uprawy. Szczególnie dobrze sprawdza się na terenach nierównych.

Cena? Od 29 tys. € do 33 tys. € w zależności od wybranego modelu silnika.

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia