Zwierzęta gospodarskie zjedzą wytłoki owocowe?
W przemyśle owocowo – warzywnym wytwarzane są tysiące ton odpadów rocznie. Mowa tu o wytłokach, których ilość w zależności od gatunku owoców oraz stosowanej metody pozyskiwania soku, zawiera się w granicach od 10 do 35% masy przerabianego surowca. Jest to odpad bardzo niestabilny, szybko zagniwający i trudny do zagospodarowania. Posiada jednak wysoką zawartość cennych z punktu żywienia zwierząt związków chemicznych, takich jak m. in. sacharydy, białka, kwasy organiczne, pektyny, witaminy, polifenole czy barwniki. Jego użytkowanie paszowe znajduje szerokie uzasadnienie ekonomiczne.
Wytłoki charakteryzują się dużą zawartością wody (do 73% w wytłokach jabłkowych). Duża zawartość cukrów czyni je materiałem doskonałym do rozwoju mikroorganizmów. Aby nie stanowiły zagrożenia biologicznego, powinny być zagospodarowywane w miejscu powstawania – suszone lub zakiszane.
Najpopularniejsze w Polsce, z uwagi na duże rozpowszechnienie produkcji jabłek, są wytłoki jabłkowe. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka zawartość pektyn – cukrów występujących w ścianach komórkowych roślin. Mają one duże właściwości żelujące, stabilizujące i zagęszczające, dzięki czemu mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle spożywczym. Pełnią rolę błonnika pokarmowego, który usprawnia pasaż treści pokarmowej w jelitach ludzi i zwierząt. Ponadto wiążą z przewodu pokarmowego metale cięzkie.
Wytłoki jabłkowe zawierają również wysokie stężenia polifenoli, czyli substancji o działaniu przeciwzapalnym, antywirusowym i antynowotworowym. Ich prozdrowotna rola polega na unieczynnianiu wolnych rodników, odpowiedzialnych za uszkodzenia aparatu komórkowego. Wszystkie te właściwości mogłyby zostać wykorzystane w żywieniu zwierząt.
Dzięki wysokiej zawartości cukrów prostych i kwasów organicznych wytłoki doskonale nadają się do zakiszania. Należy tylko pamiętać, aby upakować je przy przygotowywaniu paszy kiszonej szczelniej i zwięźlej niż np. zielone części kukurydzy.
O ile jednak kiszonka z wytłoków jest paszą dobrą dla przeżuwaczy, nie znajduje zastosowania w żywieniu innych zwierząt – trzody chlewnej czy drobiu. Przewody pokarmowe tych gatunków nie są przystosowane to trawienia tak dużej ilości włókna roślinnego.
Ale zarówno świnie, jak i drób mogą być skarmiane paszami z dodatkiem suszonych wytłoków (jabłkowych, porzeczkowych, truskawkowych, winogronowych i innych), które poprawiają jakość paszy oraz – jak dowodzą badania – korzystnie wpływają na cechy użytkowe zwierząt.
Komentarze
Kiedyś nawet taką piłem i przyznam, że mi smakowała