Kaufland na celowniku UOKiK. Chodzi o nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety. Przedsiębiorca może w nieuczciwy sposób wykorzystywać przewagę kontraktową  wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Zarzuty dotyczą ustalania warunków współpracy w trakcie jej trwania oraz wymagania dodatkowych rabatów, które nie są sprecyzowane w umowach.

Postępowanie zostało wszczęte po przeprowadzeniu postępowań wyjaśniających dotyczących polityki rabatowej 19 sieci handlowych. Zebrany materiał dał m.in. podstawy do postawienia spółce Kaufland Polska Markety zarzutu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakwestionował dwie praktyki przedsiębiorcy. Pierwsza polega na ustalaniu warunków współpracy z niektórymi dostawcami produktów rolno-spożywczych już po rozpoczęciu danego roku. W takich przypadkach, przy przedłużających się negocjacji umowy na kolejny rok lub rozpoczęciu ich z opóźnieniem, dostawca nie wie, na jakich warunkach realizuje dostawy w okresie od początku roku do dnia podpisania umowy. Niejednokrotnie w nowym kontrakcie wprowadzone zostają dodatkowe rabaty lub podwyższona zostaje wysokość dotychczasowych, a dostawcy zobowiązani są do zapłaty na rzecz Kaufland Markety Polska wyrównania z tego tytułu. W praktyce oznacza to wsteczne obniżenie już zapłaconej ceny sprzedaży produktów do tej sieci.

Ponadto spółka Kaufland Polska Markety pobiera od niektórych dostawców produktów rolnych i spożywczych dodatkowy rabat nie przewidziany w umowie. Kontrahent sieci handlowej nie wie zatem, kiedy zażąda się od niego udzielenia tego rabatu, ani w jakiej będzie on wysokości.

- Ustalanie warunków współpracy w trakcie jej trwania powoduje, że dostawcy  nie wiedzą, ile zarobią za realizację zamówień. Podobnie jest w przypadku dodatkowego rabatu. Kontrahenci Kaufland Polska Markety nie mają pewności, kiedy sieć zażąda pomniejszenia ich wynagrodzenia. Współpraca pomiędzy przedsiębiorcami powinna być uczciwa, co oznacza, że zasady współpracy, w tym warunki rabatowania, powinny być jasno określone i znane stronom przed podpisaniem umowy – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.  

To już kolejna interwencja Prezesa UOKiK w związku ze stosowaniem nieuczciwych rabatów stosowanych przez sieci handlowe. W grudniu 2021 r. została wydana decyzja dotycząca właściciela sieci Biedronka – spółki Jeronimo Martins Polska. W kwietniu br. Urząd opublikował raport dotyczący rabatów, w którym przedstawił m.in. jakie ustalenia pomiędzy siecią a dostawcami produktów rolno-spożywczych mogą zostać uznane za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Ponadto w toku są postępowania wyjaśniające w sprawie polityki rabatowej Eurocash i SCA PR Polska (sieć Intermarche).

Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy

Źródło: UOKiK

Komentarze  

+2 #5 Iron 2021-06-22 18:58
Jak tak dalej pójdzie , to nie jeden agrobiznesmen wskoczy w gumiaczki, wystarczy rozejrzeć się po całej wsi : ASF, ptasia grypa, wściekle krowy......
Pocieszające jest to, że Pan Michał z Agrouni zakłada partię i mam nadzieję na to, iż nie zapaskudzi jej szeregów farbowanymi lisami i byłymi rolnikami, którzy stoją teraz po drugiej stronie.
Prawdziwi chłopi powinni tworzyć struktury tej partii w swoich gminach i walczyć o mandaty poselskie.
Mamy około 1,5mln rolników, a na wsi mieszka 15mln ludzi, przecież to powinna być co najmniej trzecia siła w parlamencie!
Cytować
+2 #4 Domel 2021-06-22 16:54
Kiedyś dziennikarz radiowy zadał takie pytanie Markowi Sawickiemu pytanie czy jeszcze PSL jest partią wiejską, to powiedział " współczesny chłop to nie ten co cały dzień chodzi w gumofilcach, a jest kimś więcej " I takich oni reprezentują , czyli tylko tych co stać na pracowników. Rozumiem że ci mniejsi to są beee. I dzięki takim pogladą ci biedniejsi zmienili front. Bo nie mają wyjścia.
Cytować
+4 #3 Iron 2021-06-22 08:07
Cytuję Domel:
Jesteś Niemcem czy Polakiem? Prawo jest prawem i obowiązuje wszystkich. Bo inaczej byłby burdel prawny. Jak przekroczysz prędkość policję nie interesuje że się spieszyłeś, I płacisz mandat. Tak samo i tu.

Wpis był ironiczny, samo użycie słowa ,,Land " zamiast Polska o tym świadczy.....
Masz rację prawo powinno być przestrzegane, a czy jest? Cały gruby chandel i przetwórstwo jest w obcych rękach i nie są to małe firmy tylko potężne holdingi, których bronią ich własne rządy i jestem pewien, że nałożone kary i tak zapłacę pośrednio ja, albo inny rolnik, czy konsument. Polska gospodarka jest tak przerośnięta grzybnią obcego kapitału, że jedynie wyjście z tego kołchozu może coś zmienić. Jednak rodzi się pytanie co dalej?......pewnie Rosja, bo sami jesteśmy słabi.
Najważniejsza jest mentalność społeczeństwa Niemiec wyrywa nasz towar za grosze robi z nas parobka, a chłop i tak zapłaci grube € za ich piękny samochód, ciągnik, opryskiwacz, czy AGD! To boli najbardziej, człowiek ,który dorabia oprawcę! Tylko teraz to już ,,po ptokach" winni tej sytuacji siedzą w parlamencie UE i dalej dbają o dobry ,,interes "
I jeszcze jedno...politycznie, czy jest ktoś w stanie wskazać chodź jedną partię polityczną, która by reprezentowała rolników, czy w ogóle chłopi mają w Sejmie przedstawicieli....no chyba nie PSL z lekarzem na czele... ?
Cytować
0 #2 Domel 2021-06-22 05:58
Jesteś Niemcem czy Polakiem? Prawo jest prawem i obowiązuje wszystkich. Bo inaczej byłby burdel prawny. Jak przekroczysz prędkość policję nie interesuje że się spieszyłeś, I płacisz mandat. Tak samo i tu.
Cytować
0 #1 Iron 2021-06-21 18:33
Jak można! Hańba! To niemiecka grupa Schwarz kupuje zalegające polskie jabłka i sprzedaje je za pół ceny ratując chłopine z opresji, a polski urząd chce ich karać!
Panowie Niemc! Honorowo pakujcie się i uciekajcie z tego wrogiego Landu, a I po drodze zabierzcie biedonkę!
Cytować

Powiązane artykuły

X