Holandia: ruszył nowy sezon handlowy dla gruszek i jabłek

W Holandii na dobre ruszyły zbiory jabłek i gruszek. „Sprzedaż gruszek prosto z sadu idzie bardzo dobrze. W przypadku jabłek sytuacja jest trudniejsza” – mówi Emanuel Sluis z platformy handlowej Service 2Fruit.

„Ceny gruszek odmian Konferencja i Comice były szczególnie dobre. Zyskują na tym producenci z normalnymi uprawami. Ceny gruszek Doyenné du Comice jeszcze wzrosły. Obecnie wynoszą około 0,75 euro (3,40 zł) To dzięki niższym plonom i zainteresowaniu ze strony Włoch.”

„Konferencja kosztuje 0,60 euro (2,72). Pozostałe gruszki również sprzedawane są w tej cenie. Odmiana Lukassen też jest obecnie bardzo poszukiwana.

Według Sluisa, liczba kupujących owoce wprost z sadu nieco się skurczyła na przestrzeni lat. Ale w tym roku tych sprzedaży było więcej. „Wciąż jest jednak wielu producentów, którzy są pewni wyższych cen w przyszłości.”

„Oni decydują się na własne przechowywanie w komorach chłodniczych. Perspektywy sezonu gruszkowego wyglądają ogólnie dobrze. Niepowodzenie upraw gruszek Abate Fetel we Włoszech tworzy nastrój na rynku. Na naszym rynku było wielu włoskich nabywców”, dodaje Sluis.

Obecna sytuacja z jabłkami jest trudniejsza. Producenci opierają się teraz niemal wyłącznie na lokalnej sprzedaży. „Elstar nadal sprzedaje się dość dobrze za 0,45 do 0,50 euro (2,04-2,27 zł). Ale poza tym istnieje duża niechęć. Na przykład sytuacja Jonagolda jest dość dramatyczna.”

„Rzadko są one sprzedawane prosto z sadu. Dzieje się tak dlatego, że stare plony są nadal dostępne. I trzeba pamiętać o polskich zbiorach. Oznacza to, że nie ma również szans na coś spektakularnego w krótkim okresie”, podsumowuje Emanuel.

Źródło: freshplaza.com

Powiązane artykuły

X

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.