KE nie zgodziła się na dopłaty do nawozów. Będzie nowy wniosek

Komisja Europejska nie zaakceptowała zgłoszonego przez Polskę 20 marca br. wniosku w sprawie uruchomienia wsparcia w postaci dopłat do nawozów.

Komisja Europejska zasugerowała stronie polskiej rozważenie możliwości sfinansowania takiej pomocy w formie pomocy de minimis. Jednak tego rodzaju pomoc jest możliwa w niewielkiej wysokości, tzn. nie więcej niż 520 mln zł w tym roku.

– Polska potrzebuje tych środków na sfinansowanie wielu innych programów, co oznacza, że na dopłaty do nawozów można by przeznaczyć jedynie kilkadziesiąt mln zł, a potrzebujemy na ten cel ok. 3,9 mld zł. – wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa.

Z decyzją KE nie zgadza się minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk, który zapowiedział, że złoży wniosek ponownie.

– Nie zgadzam się na takie rozwiązanie i ponownie będę składać do Komisji Europejskiej wniosek w sprawie dopłat do nawozów, które nie będą wchodzić w pomoc de minimis – zapowiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk po otrzymaniu informacji KE.

Wicepremier podkreślił, że nowy wniosek będzie przygotowany z powołaniem się na zapisy zawarte w Komunikacie Komisji Europejskiej z 24 marca br. (2022/C 131 1/01) na temat tymczasowych kryzysowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy.

Komentarze  

+3 #2 Andrzej 2022-04-07 05:26
Ale jak to się nie zgodziła???

Wzięliśmy 2 mln uchodźców z UA żeby brukselka kasa sypała kiedy co chcemy

A tu co?????
Cytować
-1 #1 Artur 2022-04-06 20:07
Żadnych dopłat.
Chleb po 20 pln olej rzepak 20/l itd. to się szacunku do chłopa nauczą i może zielony bajzel gdzieś ucichnie
Cytować

Powiązane artykuły

Dopłaty do nawozów – zmiany terminów

Dopłaty do nawozów: nabór wniosków trwa do 14 lipca

Dopłaty do nawozów – już można składać wnioski

X