"Ze względu na spore zakupy w lipcu ceny malin jesiennych będą niższe"
„Większość rolników nastawiła się na maliny jesienne, bo są łatwiejsze w uprawie i jest bardzo dużo plantacji (…). Ze względu na spore zakupy w lipcu ceny malin jesiennych będą niższe. – powiedział PAP Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.
Odpowiadając na pytanie PAP o zbiory porzeczek w regionie, podał, że już się odbyły lub kończą się. Porównując ceny na skupach, stwierdził, że w ubiegłym roku wynosiły 4-8 zł/kg, natomiast w tym roku spadły do 2,5 zł/kg i potem taniały do ok. 1 zł/kg. "Kwota nie zawsze pokrywała koszty produkcji" – zauważył.
Zapytany o zbiory malin wyjaśnił, że wysyp wiosennych odmian nastąpił w lipcu. U firm, które kupowały owoce w ramach rządowego programu – podał Jędrejek – ceny wynosiły 5-5,30 zł/kg.
Jak podał, w sierpniu zbierane będą maliny jesienne. "Większość rolników nastawiła się na maliny jesienne, bo są łatwiejsze w uprawie i jest bardzo dużo plantacji" – wyjaśnił. Ze względu na spore zakupy w lipcu – zastrzegł – spodziewa się, że ceny malin jesiennych będą niższe.
"Lubelszczyzna jest zagłębiem malinowym. Rolnicy wyszkolili się w uprawie malin i mamy dobre odmiany. Dużo sadzonek nasi rolnicy sprzedali na Ukrainę, gdzie też jest uprawiana i przywożona do Polski, co też rozregulowuje nasz rynek" – stwierdził Jędrejek.
źródło: bankier.pl
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Kulminacja fali upałów przed nami. Temperatury przekroczą 40°C
- Polskie jabłka w centrum rozmów handlowych z Egiptem
- Upały w tunelach: jak skutecznie chronić maliny i jeżyny przed stresem termicznym i utratą jędrności?
- Wzmożone kontrole importowanych czereśni. Rząd reaguje na sygnały o możliwych nieprawidłowościach
- Ochrona sadu przed upałami: monitoring, nawadnianie i biostymulacja
- Nadchodzi ekstremalny żar. Temperatury sięgną nawet 39°C!
- Mauzer przygniótł bawiące się dzieci. Dwóch 8-latków trafiło do szpitala


Komentarze
Strzela się w stopę i raczej lament
Ortografia zdradza cię pissowski idioto
Zmień nick na tęczowy Jarosław
Holendrzy,Włosi i Belgowie nie mają problemu sprzedawać drzewka do Polski
Od 50 lat produkcja przesuwa się na wschód od Atlantyku...my wykończy zachód nas wykończy wschód
Żadna to tajemnica
Czyli sami sobie strzelili w pietę a teraz lamęt
Taki sam przypadek lat temu 25 pewna spółka z mojej okolicy (sadownik od urodzenia)handlowała jabłkami z UA i to dużo i między innymi drzewkami na Ukrainę której to prezes był na mnie obrażony gdy mu szepnąłem że sra we własne gniazdo (cóż kaska ważniejsza)a teraz nie sprzedaje nawet kilograma jabłek do UA