Co zrobić z pustymi opakowaniami po środkach ochrony roślin?
Współczesne rolnictwo, niezależnie od sposobu uprawy - ekologicznego czy konwencjonalnego, zwykle wymaga stosowania środków ochrony roślin, które pomagają chronić plony, zapewniając nam zdrową i bezpieczną żywność. Jednak korzystając z tych produktów, należy pamiętać o dwóch kluczowych kwestiach: bezpieczeństwie i odpowiedzialności. Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z zaleceniami producentów i przestrzegać zasad dotyczących stosowania i przechowywania znajdujących się na etykiecie produktu.
Co robisz z pustymi opakowaniami po środkach ochrony roślin?
Odpowiedzialne korzystanie z środków ochrony roślin to także właściwe zagospodarowanie opakowań po zużytych produktach. Zgodnie z polskim prawem, użytkownicy środków ochrony roślin sklasyfikowanych jako niebezpieczne są zobowiązani do zwrotu opakowań po tych produktach do sklepu. Dzięki Systemowi Zbiórki Opakowań PSOR, już od ponad 19 lat wspieramy rolników w wypełnieniu tego prawnego obowiązku w prosty i bezpieczny dla ludzi i środowiska sposób. W ramach Systemu Zbiórki Opakowań PSOR nadzorujemy jego prawidłowe funkcjonowanie. Więcej o Systemie przeczytasz na stronie www.systempsor.pl.
Jak działa System Zbiórki Opakowań PSOR?
Puste i trzykrotnie wypłukane opakowania po środkach ochrony roślin należy zwrócić do sklepu. Najlepiej oddać opakowania po środkach ochrony roślin do sklepu, w którym zostały zakupione. W praktyce każdy sklep, który prowadzi sprzedaż środków ochrony roślin ma obowiązek przyjąć puste opakowanie, o ile są one odpowiednio przygotowane (opróżnione, trzykrotnie wypłukane, suche oraz czyste). Nie ma konieczności okazywania paragonu czy też faktury. Sklepy zarejestrowane jako punkty odbioru znajdziesz na stronie http://systempsor.pl/punkty-odbioru/. Sklep ma obowiązek przyjąć bezpłatnie opakowanie i mieć podpisaną umowę na wywóz tych odpadów z firmą świadczącą profesjonalne usługi odbioru, transportu i unieszkodliwiania tzw. odpadów po substancjach niebezpiecznych (kod 15 01 10*). Operator działający w imieniu producentów i importerów odbiera opróżnione i wypłukane opakowania z punktów sprzedaży, a zebrane opakowania są poddawane procesowi recyklingu i odzysku.
Kolejny rok dużej zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin
W ciągu ostatnich 19 lat zebraliśmy z polskiej wsi ponad 28,5 tys. ton opakowań po zużytych środkach ochrony roślin. To równowartość wagi dwóch Krzywych Wież w Pizie! W 2022 roku w ramach Systemu PSOR zebraliśmy aż 73% opakowań po wprowadzonych do obrotu produktach, a 45% z nich zostało poddanych recyklingowi.
Przekazując puste opakowania do Systemu PSOR masz pewność, że zostaną one zagospodarowane w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla zdrowia ludzi i środowiska, a przetworzony produkt nie zostanie użyty do produkcji elementów, które mogłyby mieć bezpośredni kontakt z ludźmi lub z żywnością.
Wspólnie działajmy na rzecz zrównoważonego rolnictwa.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Kulminacja fali upałów przed nami. Temperatury przekroczą 40°C
- Polskie jabłka w centrum rozmów handlowych z Egiptem
- Upały w tunelach: jak skutecznie chronić maliny i jeżyny przed stresem termicznym i utratą jędrności?
- Wzmożone kontrole importowanych czereśni. Rząd reaguje na sygnały o możliwych nieprawidłowościach
- Ochrona sadu przed upałami: monitoring, nawadnianie i biostymulacja
- Nadchodzi ekstremalny żar. Temperatury sięgną nawet 39°C!
- Mauzer przygniótł bawiące się dzieci. Dwóch 8-latków trafiło do szpitala


Komentarze
nie ma
To tylko dobry zwyczaj,że oddajesz gdzie kupiłeś