Oszustwa przy zakupie opału na zimę. Bądźmy ostrożni!

Wraz z nadchodzącą zimą wróciły oszustwa metodą na węgiel. Policja apeluje o wzmożoną ostrożność przy zakupie węgla, pelletu i innego opału w atrakcyjnych cenach i z niesprawdzonych źródeł. Fakt wysokich cen węgla i innych surowców opałowych wykorzystują oszuści, którzy żerują na ludzkiej nieświadomości.

W tym tygodniu do kościańskiej komendy zgłosiła się mieszkanka powiatu, która padła ofiarą oszustwa metodą na węgiel.

W październiku mieszkanka powiatu kościańskiego znalazła ofertę sklepu internetowego, oferującego na sprzedaż węgiel, o nazwie strony łudząco podobnej do oficjalnej strony Polskiej Grupy Górniczej, Kobieta zamówiła 6 ton ekogroszku, za który zapłaciła 10620zł. Niestety nie otrzymała zamawianego towaru, ani też zwrotu pieniędzy, a kontakt ze sprzedającym się urwał.

Bądźmy ostrożnym przy tego typu zamówieniach. Nie bądźmy bezwzględnie ufni, że każde ogłoszenie w mediach społecznościowych lub stronie internetowej jest prawdziwe i wiarygodne. Przestępcy w różny sposób wcześniej budują swoją wiarygodność i zaufanie kupujących.

Oszuści często posługują się fałszywymi stronami internetowymi oferującymi na sprzedaż tanie surowce opałowe. Wiarygodność tych stron zwiększają poprzez wykorzystanie danych firm faktycznie istniejących, na które tworzone są strony internetowe. Przestępcy zamieszczają również ogłoszenia na popularnych portalach ogłoszeniowych, oferując opał w atrakcyjnych cenach, często z darmową usługą transportu.

Naszą uwagę powinna zwrócić atrakcyjna, promocyjna cena, brak numeru kontaktowego do sprzedawcy, brak możliwości odbioru osobistego, płatność wyłącznie przelewem lub wymagana jest zaliczka. Kontakt z oszustami urywa się zaraz po otrzymaniu przelewu, a kupujący pokrzywdzony nie otrzymuje zamówionego towaru. Najbezpieczniej jest zamawiać towar z możliwością zapłaty przy odbiorze, szczególnie kiedy w grę wchodzą duże kwoty pieniędzy.

KPP Kościan

Komentarze  

+1 #1 Ostrożny 2023-11-16 15:41
Ja kupuje węgiel przez internet z PGE, jestem mega zadowolony. Na każdej tonie 1000 zł taniej jak na składach.
Cytować

Powiązane artykuły

X