Wymiana doświadczeń w zakresie wsparcia produkcji ekologicznej

Wymiana informacji i doświadczeń wspierających produkcję ekologiczną w Polsce to główne tematy spotkania sekretarza stanu Stefana Krajewskiego z Ambasadorami Rolnictwa Ekologicznego Unii Europejskiej, przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz polskimi doradcami rolniczymi, które odbyło się w dniach 6-8 maja 2025 r.

Trzydniowa wizyta była okazją do podzielenia się z uczestnikami najlepszymi polskimi doświadczeniami z obszaru transferu wiedzy, praktycznym funkcjonowaniem linii technologicznych w ramach modułu małego przetwórstwa, a także zaprezentowaniem gospodarstwa ekologicznego, działającego w ramach sieci gospodarstw demonstracyjnych.

Ponadto naukowcy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach zapoznali gości z możliwościami merytorycznego wsparcia rolników ekologicznych, w ramach projektu pn. „Ekologiczne Doświadczalnictwo Odmianowe”, służącego ocenie przydatności odmian różnych grup roślin do uprawy w warunkach produkcji ekologicznej. Jak podkreślili pracownicy Instytutu – właściwy dobór odmian, oprócz płodozmianu, jest z jednym z kluczowych czynników mających przełożenie na sukces w produkcji ekologicznej. Projekt ten jest realizowany z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Spotkanie odbyło się w ramach polskiej prezydencji w radzie UE i zostało przygotowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ze współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu.

Idea spotkania

Ambasadorzy UE ds. rolnictwa ekologicznego, będący honorowymi przedstawicielami sektora w państwach członkowskich, spotykają się regularnie od lutego 2022 r.. Celem spotkań jest wymiana informacji i doświadczeń wspierających rozwój produkcji ekologicznej w krajach członkowskich.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X