dabrowice-glowaDzień Otwartych Drzwi w Sadzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Dąbrowicach odbył się 6 czerwca. Na spotkanie przyjechało wielu sadowników, aby zapoznać się z pracami prowadzonymi przez naukowców. Przedstawiciele Instytutu mówili m.in. o aktualnych problemach w ochronie roślin sadowniczych, a także o pracach nad nowymi odmianami i gatunkami.

Ten ostatni temat został zaprezentowany przez prof. dr hab. Edwarda Żurawicza. Świdośliwa (Amenlanchier alnifolia) to gatunek wybitnie odporny na niskie temperatury, mało wymagający co do gleby, a przy tym obficie owocujący – w szczególności odmiany wyhodowane w Polsce, którymi Instytut może się już poszczycić. Owoce przypominające smakiem i wyglądem borówkę wysoką, mogą być atrakcyjne dla przetwórstwa owocowego. Kombajnowy zbiór owoców jest bardzo dokładny, dzięki zbliżonemu do porzeczki czarnej pokrojowi, i dodatkowo bardziej elastycznym pędom niż w przypadku krzewów z rodzaju Ribes.

dabrowice-mikaNa temat chorób, na których zwalczaniu obecnie sadownicy powinni się najbardziej skupić, mówił prof. dr hab. Piotr Sobiczewski. Poza parchem, w przypadku którego w rejonie Skierniewic odnotowano aż 23 dni sprzyjające infekcjom, dużym zagrożeniem jest zaraza ogniowa. Jej objawy mogą być trudne do zauważenia. Prelegent podkreślał, jak istotnym źródłem patogena mogą być dziko rosnące gatunki-gospodarze m.in. irga, pigwowiec czy głóg. Rozprzestrzenianiu tej choroby może sprzyjać późnowiosenne sadzenie drzew, które jest coraz popularniejsze wśród sadowników prowadzających materiał szkółkarski z zagranicy. Takie drzewa później zakwitają, przez co mogą być łatwiej porażane. Sadownicy w celu ochrony sadów mogą stosować środki miedziowe i Aliette. Usuwanie pędów w suche i słoneczne dni, również pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się tej choroby.

O problemach ze szkodnikami mówiła dr hab. Barbara Łabanowska. Rozpoczęły się loty nasionnicy trześniówki, które należy monitorować żółtymi tablicami lepowymi. W przypadku mszycy jabłoniowo-babkowej należy pamiętać, aby zwalczać ją zanim owady zaczną powodować zwijanie się liści. Z bawełnicą korówką problemy występują lokalnie, ale pojawiła się ona także w sadach  młodych. Chociaż pogoda w tym sezonie nie sprzyja przędziorkom, nie należy bagatelizować ochrony sadów przed roztoczami. Sadownicy powinni pamiętać o rotacji akarycydów.

Na licznych stoiskach firmowych zaprezentowano ofertę dla producentów, począwszy od maszyn do zbioru owoców jagodowych, ciągników i ładowarek przez nawozy i środki ochrony roślin, po pompy i rusztowania.dabrowice-kubota

dabrowice-wystawcy

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection