Pryszczarki w sadach jabłoniowych – czy są groźne?

W sadach jabłoniowych rośnie liczebność pryszczarków – pryszczarka jabłonika i gruszowca. Ich obecność objawia się zwiniętymi do środka liśćmi i jest to bezpośredni skutek żerowania kremowo-żółtych larw. Po przejściu cyklu larwalnego, trwającego około 3 tygodni, larwy wypadają na podłoże sadu, gdzie już w glebie przepoczwarzają się. Cały cykl trwa do 6 tygodni. Przy sprzyjających warunkach rozwijają się nawet cztery pokolenia pryszczarków w sezonie.  Liście, które służyły za żerowisko raz z upływem czasu zasychają.

Szkodniki te są szczególnie groźne w szkółkach oraz młodych nasadzeniach, ponieważ zahamowują wzrost drzewek. W młodych drzewkach trzeba zwalczać je od razu po pojawieniu się pierwszych objawów. Jeżeli  natomiast w starszych sadach zaobserwujemy na jednym drzewie nawet kilka pędów z oznakami żerowania pryszczarków, nie wpłynie to ani na jakość plonu, ani na kondycję drzew.

Do zwalczania najlepiej używać preparatów o działaniu wgłębnym bądź układowym. Bywa, że przy nasilonym występowaniu pryszczarka trzeba wykonać nawet trzy zabiegi w sezonie. Pędy można również wycinać i palić, ale jest to kłopotliwe i pracochłonne. 

IMG 20170708 150648533

Larwy pryszczarka

 

Powiązane artykuły

Wiosenna ochrona sadów przed chorobami grzybowymi

Zwalczanie mszyc po kwitnieniu

X