Na rynkach hurtowych ceny jabłek nadal na wysokim poziomie. Najwyższe stawki uzyskać można w Poznaniu na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej – dochodzą nawet do 48 zł za skrzynkę 15 kg, tj. 3,20 zł/kg (Piros), inne odmiany można sprzedać w cenie od 2,60 do 3,00 zł/kg (Celesta, Paulared). Zainteresowanie towarem jest duże, pojawia się wielu kupców zza zachodniej granicy.

Na Broniszach ceny odrobinę niższe. Za dobrej jakości jabłka, w dużym rozmiarze dostaniemy od 2,00 do 2,60 zł/kg, chociaż zdarzają się również transakcje na wyższe kwoty. Za średni kaliber od 1,30 do 2,00 zł/kg.

Pojawiły się również pogłoski o małym zainteresowaniu jabłkiem na warszawskich Broniszach w niedzielę (17.09). Po kilku dniach intensywnych zbiorów odmian wcześniejszych (Gala, Lobo) trzeba teraz poczekać kilka dnia na następne odmiany (Szampion, Ligol, Golden). Przerwę tę sadownicy wykorzystują na upłynnienie choćby części jabłek i zgromadzenie pieniędzy na bieżące wydatki (opłacenie zbiorów). Może to powodować chwilowe przesycenie rynku jabłkami i spadek cen. Jednak w dłuższej perspektywie nieunikniony jest ich wzrost, ponieważ wysoko skupowany jest przemysł (0,86 zł/kg), więc sprzedawanie jabłek deserowych w cenie odrobinę przekraczającej 1 zł, nie będzie racjonalne.

Również pogoda może mieć istotne znaczenie dla zainteresowania nabywców jabłkami. Sprzedaż na targowiskach detalicznych w tygodniach z dużą ilością opadów spada znacznie, a to właśnie detaliści tam sprzedający tworzą znaczną grupę broniszowych nabywców. Zapewne ostatnie niskie ceny to incydent, a nie prognoza załamania rynku jabłek.

Ewentualne spadki cen tłumaczone są wśród producentów podawaniem na rynek odmian bez dojrzałości. Od dwóch tygodni w sprzedaży jest już Szampion i Ligol. Pojawia się również Gloster. Producenci sądzą, sprzedaż surowych jabłek to psucie własnego rynku, bo w efekcie nabywcy mogą się zrazić. Ale, chociaż jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy, wątpliwym jest, aby to zjawisko mogło wpłynąć na ogólną obniżkę cen.