Sadownicy korzystając z dobrej pogody nadrabiają zaległości spowodowane deszczami utrudniającymi prace przez ostatnie kilkanaście dni. Obecna pogoda sprzyja również wybarwianiu się jabłek oraz pozwala na wykonanie zabiegów przedzbiorczych. Niektórzy rozpoczęli już także ochronę pozbiorczą (choroby kory i drewna) oraz nawożenie dolistne mocznikiem, cynkiem oraz borem.

Deszczowa pogoda dała się we znaki sadownikom. Intensywne opady deszczu przerywały zbiory, a rozmięknięta gleba w sadach nie pozwalała na łatwy wjazd platformami i wózkami. Mimo że jabłek jest mniej, w wielu gospodarstwach zbiory poszczególnych odmian przeciągały się ze względu na pogodę. Bywa, że wciąż niezerwany jest Golden Delicious, Red Jonaprince oraz Szampion. Jak wynika z rozmów,  przeciągnięcie zbiorów Goldena odbiło się na kolorze jego skórki. Pogoda była ostatnimi dniami słoneczna i szczególnie tam, gdzie do oberwania zostały czubki, widać, że owoce dostały "polika".

Tymczasem, korzystając z dobrej pogody, sadownicy mogą przyśpieszyć prace. Warunki są korzystne także dla wybarwiania się owoców (duże różnice temperatur między dniem a nocą). Na poprawę koloru mogą liczyć więc ci, którzy zwlekali ze zbiorem Szampiona oraz ci, którzy zdecydowali się na zbiór wieloetapowy. Niestety, synoptycy przewidują, że po niedzieli znowu pojawią się opady deszczu, a sadownicy będą wówczas w trakcie zbiorów pozostałych Jonagoldów i Ligola.

Jak przestrzegają doradcy, w tym sezonie trzeba będzie pozbiorczo wspomóc drzewa nawozami dolistnymi: cynkiem, borem i mocznikiem. Widać już wyraźnie, na jak wysokim poziomie zawiązane zostały pąki na drzewach, które w tym roku słabiej owocowały. Pąki będą więc potrzebowały dużej ilości składników pokarmowych (azot, bor) przed kwitnieniem. Może się zdarzyć, że warunki atmosferyczne wiosną przyszłego roku nie pozwolą na podanie i przyswojenie ich, toteż poleca się, aby już teraz zabezpieczyć drzewa. Cynk pomoże zaś przetrwać ewentualne mrozy. Tam, gdzie jabłka zostały już oberwane, warto wykonać zabiegi na choroby kory i drewna. Szczegóły w najbliższym komunikacie Agro Activ podda Piotr Zieliński.