Warunki pogodowe nareszcie pozwalają sadownikom ze spokojnym sumieniem przystąpić do cięcia zimowego. Szanse na silne mrozy są już raczej znikome. Do tej pory ze względu na niepewne warunki wielu producentów zwlekało z cięciem, szczególnie młodych nasadzeń – mówi Łukasz Kutermach, specjalista firmy Intermag.

Jak zauważa Pan Kutermach, ze względu na pogodę, z jaką mieliśmy do czynienia przez 2 miesiące, sadownicy zwlekali z cięciem. – Proszę zauważyć, że początkowo martwiliśmy się o wygaszenie drzew. Ciepła i deszczowa aura w grudniu oraz styczniu zaczęła budzić obawy, że niespodziewane nadejście wysokich mrozów mogłoby uszkodzić drzewa – wyjaśnia. 

Ostatnie dwa tygodnie upłynęły pod znakiem wyjątkowo niskich temperatur. W wielu miejscach termometry pokazywały w nocy nawet minus 20 stopni, w dzień temperatura dochodziła do minus 10 stopni. Wielu sadowników było zdania, że przy takich warunkach cięcie należy przerwać. Przede wszystkim nie chciano ryzykować ewentualnego przemarznięcia odkrytych tkanek.

Doradca Intermag odwiedził sad Pana Sławomira Adamka w Skale. Podczas wspólnej lustracji stwierdzili, ze drzewa są w niezłej kondycji, chociaż ostatecznej oceny ich stanu będzie można dokonać dopiero po ruszeniu wegetacji. Chociaż temperatury poniżej minus 20 stopni nie powinny uszkodzić tkanek, dużo zależy od między innymi od kondycji i wieku drzew, predyspozycji odmianowych, rodzaju gleby, czy zastosowanej podkładki. Nie możemy również zapominać, że w spadkach terenu temperatura mogła być kilka stopni niższa.

Po tak dynamicznej pogodzie w zimie, po wznowieniu wegetacji wiosną rośliny muszą się zregenerować i zadbać o optymalne zaopatrzenie w składniki pokarmowe pąków i młodych liści.  Łukasz Kutermach poleca mikrochelaty, nawozy dolistne i biostymulatory z oferty Intermag. Cynk zawarty w Mikrochelacie Zn-15 pomoże roślinom szybko się zregenerować i podniesie tolerancję drzew na występujące wiosną spadki temperatury.

zdjęcie 3 compressor